PiekneOksy

Co to jest indeks soczewek okularowych i jaką pełni rolę?

  • Przez: droko
  • 17 września 2022
Co to jest indeks soczewek okularowych i jaką pełni rolę?

Decydując się na okulary korekcyjne, niezwykle ważną kwestią jest indeks soczewek. Jest to dość rzadko spotykany termin, natomiast wcale nie oznacza, że mało istotny. Mając jego świadomość, a także rozumiejąc jego rolę, znacznie łatwiej będzie nam dobrać okulary, które spełnią nasze potrzeby zarówno pod względem idealnego dopasowania, jak i również estetycznym. Zatem czym jest indeks soczewek okularowych? Jak wpływa na wygląd okularów, a także, na jakie wartości z nim związane możemy się natknąć? Zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie kluczowe dla tego tematu pytania.

Czym jest indeks soczewek okularowych?

Na samym wstępie powinniśmy sobie wyjaśnić, czym właściwie jest indeks soczewek okularowych. Fachowo mówiąc, jest to prędkość fali świetlnej na granicy powietrza i soczewki. Może zabrzmieć to dość niejasno dlatego, aby nieco to uprościć, można posłużyć się sformułowaniem, że indeks soczewek oznacza moc, z jaką szkła okularowe załamują światło. Choć taka informacja dla użytkowników okularów może nie wydawać się zbyt interesująca, tak fakt, że od wartości indeksu zależy grubość soczewek, z pewnością zaciekawi niejedną osobę. Istnieje zależność, że im wyższy jest indeks soczewek, tym są one cieńsze i lżejsze.

Dostępne indeksy szkieł okularowych – rodzaje i cechy charakterystyczne

Najczęściej spotykane indeksy soczewek to: 1.5, 1.67 oraz 1.74 – i to właśnie na nich skupimy swoją uwagę, abyś i Ty był w stanie je rozróżnić, a także wybrać najlepsze dla siebie.

  • Indeks 1.5 – w pewnym sensie jest to podstawowy indeks, który charakteryzuje się soczewką o standardowej grubości. Polecany jest dla osób mających wadę wzroku -/+ 2.
  • Indeks 1.67 – od poprzedniego różni się w szczególności grubością, ponieważ tym razem soczewka jest od niego aż o 40% cieńsza. To rozwiązanie najczęściej polecane jest w przypadku wady większej niż -/+ 4.25.
  • Indeks 1.74 – są to możliwie najcieńsze soczewki, których moc sfery wynosi ponad -/+ 6.

Jaki indeks soczewek wybrać? Praktyczne wskazówki

Mając już świadomość znaczenia indeksu soczewek, z pewnością pojawiło się w Twojej głowie pytanie, jaki powinieneś wybrać dla samego siebie. Indeks 1.67 czy 1.74, a może 1.50? W przypadku niewielkich problemów z widzeniem, gdy wada nie przekracza -/+ 2, odpowiednim wyborem będzie podstawowy indeks, czyli 1.50. Natomiast, im większa wada, tym lepiej wybrać wyższy indeks – i właśnie taką zależnością zdecydowanie warto się kierować.

Zanim podejmiesz ostateczny wybór, koniecznie zasięgnij porady specjalisty. Wykwalifikowany doradca lub optyk z pewnością udzieli Ci szczegółowych informacji na temat dostępnych opraw i pasujących do nich indeksów. Zakup okularów powinien być dobrze przemyślaną decyzją, w końcu można ją określić mianem długoterminowej inwestycji, która ma nam służyć przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, aby były one dla nas odpowiednio dopasowane – nie tylko ze względu na zapewnienie wysokiego poziomu komfortu, ale także z uwagi na ryzyko pogłębienia się wady wzroku.

Po tak sporej dawce wartościowej wiedzy nie zostało nam nic innego jak zachęcić Cię do zapoznania się z naszym asortymentem, który wyróżnia się najwyższą jakością i estetycznym designemsklep z okularami piekneoksy.pl.

 

Zostaw komentarz