PiekneOksy

Czym jest zaćma i jakie są jej objawy?

  • Przez: droko
  • 25 listopada 2022

Zaćma jest chorobą, która kojarzy się nam z podeszłym wiekiem. Niestety jest to złudne myślenie, albowiem może ona dotknąć każdego z nas. Objawy zaćmy mogą występować pod kilkoma postaciami, których zmiany obejmują różne umiejscowienie wewnątrz soczewki oka. Ponadto może ona być chorobą współistniejącą lub wynikiem zażywania niektórych leków np. sterydów. Dowiedz się więcej na temat leczenia zaćmy oraz jej objawów, a także sposobu jej usuwania z poniższego artykułu.

Co to jest zaćma?

Zaćma to choroba zwana inaczej kataraktą, która polega na utracie wzroku poprzez zmętnienie soczewki znajdującej się w oku. Soczewka ta traci swoją naturalną przejrzystość, stając się żółtą, bądź lekko brunatną, co skutkuje mniejszą przepuszczalnością promieni świetlnych do oka, obniżając tym samym ostrość widzenia, a także zmniejszenia kontrastu i nasycenia barw, przez co można odnieść wrażenie, że otoczenie, które obserwujemy, może być rozmyte bądź zamglone. Ponadto jest to choroba, której proces rozwoju w początkowej fazie jest zupełnie bezobjawowy. Natomiast pierwsze objawy zaćmy są niezwykle podobne do typowego zmęczenia oczu, przez co często są bagatelizowane. Dlatego tak ważną profilaktyką w przeciwdziałaniu tej chorobie są regularne badania w gabinecie okulistycznym.

Zaćma objawy — po czym rozpoznać?

Najczęstszymi objawami zaćmy są zaburzenia ostrości widzenia, których nie można odpowiednio skorygować szkłami okularowymi, stopniowo następująca krótkowzroczność bądź różnowzroczność, a także przymglone widzenie oraz nadwrażliwość na światło np. oślepienie przez reflektory samochodów. Do rzadszych objawów należą zaburzenia widzenia kolorów, problemy z poruszaniem się, czy oceną odległości. W razie wystąpienia takich nieprawidłowości należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który będzie w stanie przebadać przedni odcinek oka, w którym znajduje się jego soczewka oraz poddać go analizie i ocenić stopień i rodzaj zmętnienia oka.

Jak wygląda diagnoza i operacja zaćmy?

Aby przeprowadzić odpowiednią diagnozę w kierunku zaćmy, należy udać się do poradni okulistycznej, gdzie specjalista będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania. Leczenie zaćmy opiera się na przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu w celu rozpoznania jej objawów, a także przeprowadzeniu badania okulistycznego. Takie badanie wykonuje się za pomocą lampy szczelinowej oraz wziernika okulistycznego, a także zastosowaniu specjalnych kropel dzięki, którym źrenica ulega rozszerzeniu, przez co okulista może zbadać stan soczewki oka. Dodatkowo badanie dna oka pozwala na oszacowanie jakości widzenia, jakie można osiągnąć po zabiegu usunięcia zaćmy oraz poddaniu ocenie ewentualnego ryzyka, jakie może wystąpić w związku z operacją. Leczenie zaćmy polega na poddaniu się zabiegowi, podczas którego za pomocą wysokoprecyzyjnego lasera usuwa się zmętniałą soczewkę, a następnie na jej miejsce wprowadza się nową. Operacja zaćmy jest przeprowadzana w znieczuleniu powierzchniowym i trwa zazwyczaj od 10 do 15 min. Po przeprowadzonym usunięciu zaćmy należy zakrapiać oczy odpowiednimi antybiotykami. Oko po takim zabiegu bardzo szybko się goi, a temu procesowi nie powinien towarzyszyć żaden dyskomfort, a widzenie po operacji zaćmy ulega natychmiastowej poprawie.

Picie kawy po operacji zaćmy czy jest dozwolone?

Po przeprowadzonej operacji zaćmy nie należy pić kawy. Ma to na celu zapobieganie ewentualnemu zwiększeniu się ciśnienia wewnątrzgałkowego, które mogłoby uszkodzić syntetyczną soczewkę. Napój ten należy odstawić na co najmniej kilka dni od operacji. Dzięki temu oko po przeprowadzonym zabiegu usuwania zaćmy będzie mogło się zregenerować.

Jakie można wyróżnić rodzaje zaćmy?

Zaćmę możemy skategoryzować na podstawie umiejscowienia zmian, jakie zachodzą w oku. Pierwszą z nich jest zaćma jądrowa. Jest to najczęściej występujący rodzaj zmiany na soczewce oka i polega on na jej zmętnieniu, powodując tym samym zaburzenia w postrzeganiu kolorów, a także powoduje krótkowzroczność. Kolejna w klasyfikacji jest zaćma korowa i obejmuje ona zmiany w obrębie kory soczewki. Przez co zaburzona jest ostrość widzenia oraz upośledzeniu ulega możliwość postrzegania konturów obrazu. Trzecią i ostatnia w klasyfikacji jest zaćma podtorebkowa tylna, której występowanie jest najrzadsze i najtrudniejsze w leczeniu. Albowiem uszkodzeniu ulega tylna torebka soczewki, przez co następuje nagłe pogorszenie wzroku.

Zostaw komentarz