PiekneOksy

Jak dbać o wzrok? Jakość widzenia jest w Twoich rękach

  • Przez: droko
  • 26 sierpnia 2022

Istnieje wiele czynników, które mają znaczący wpływ na nasze oczy i powodują pogorszenie wzroku. Każdego dnia pomagają nam odkrywać świat i korzystać z jego pięknych walorów. Z pewnością nikt nie chciałby przez ich zaniedbanie pożegnać się z tą możliwością, dlatego przygotowaliśmy kilka kluczowych wskazówek, które warto wdrożyć do swojej codzienności.

Profilaktyka – czyli o tym jak dbać o wzrok zapobiegając

Przyjęto, że badania wzroku powinno wykonywać się w przypadku osoby dorosłej mniej więcej co dwa lata, natomiast w przypadku dziecka co rok. Wiedz jednak, że znacznie lepiej i łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli odczuwasz jakikolwiek ból oczu, dyskomfort, pieczenie czy stwierdziłeś pogorszenie jakości widzenia – koniecznie udaj się do okulisty. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej rozpoczęte leczenie może zapobiec rozwojowi choroby.

Jak dbać o wzrok przy komputerze?

Faktem jest, że mrugamy około 15 razy na minutę i dzięki temu w tak prosty sposób jesteśmy w stanie pozbyć się z okolicy oka wszelkich zabrudzeń wraz z bakteriami. Oprócz tego służy to nawilżaniu spojówki i rogówki. Podczas pracy przy komputerze, oglądaniu telewizji czy używaniu smartphone nasze oczy męczą się znacznie bardziej poprzez długotrwałe skupienie wzroku na jednym punkcie. Z tego względu również częstotliwość mrugania jest znacznie mniejsza, a co za tym idzie – powierzchnia oka traci na nawilżeniu, a jego mięśnie stają się osłabione. Dlatego, aby tego uniknąć: rób regularne przerwy; co jakiś czas skieruj wzrok w inną stronę i na dalej oddalone punkty; ustaw ekran w taki sposób, aby nie odbijał światła naturalnego; nawilżaj oczy kroplami.

9 sposobów na to jak dbać o wzrok

Profilaktyczne badania czy odpowiednio zorganizowana praca przy komputerze to nie jedyne istotne kwestie dotyczące tego jak należy dbać o wzrok.

Odpowiednia dieta

Jak w większości przypadków, tak i  tym razem niezwykle ważne dla naszych oczu jest to, co jemy. Dieta powinna być szczególnie bogata w witaminy A, C i E, nie zapominając także o odpowiedniej dawce cynku i magnezu.

Pielęgnacja oczu

Warto mieć pod ręką krople do oczu, dzięki którym wspomożesz ich oczyszczenie poprzez jednoczesne nawilżenie. W przypadku miłośników kolorowego makijażu zalecane jest robienie od niego przerw, a także unikanie wszelkich drażniących kosmetyków.

Częstsze mruganie podczas pracy przy komputerze

To dość prosty sposób na zadbanie o swoje oczy, ale równie istotny. Dlatego mając go na uwadze, staraj się mrugać nieco częściej – Ciebie to nic nie kosztuje, a Twoje oczy mogą wiele zyskać.

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem

Nadmiernie docierające do naszych oczu światło wraz ze szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB może przyczyniać się do m.in.: uszkodzenia plamki żółtej, nowotworu oczu i zaćmy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, zaleca się nosić okulary przeciwsłoneczne, które będą chroniły oczy przed promieniowaniem. Podczas dokonywania zakupu zwróć uwagę czy są one z atestem.

Korygowanie wady wzroku

Niewłaściwe korygowanie wzroku przyczynia się do pogłębienia problemu, dlatego leczenie powinno być omówione ze specjalistą z uwzględnieniem regularnych wizyt kontrolnych.

Aktywność fizyczna

Dzięki aktywności fizycznej poprawia się krążenie krwi, a także jej dopływ do wszystkich narządów – w tym również naczyń narządu wzroku. Wprowadzenie do swojego życia sportu przyczyni się do zwiększenia ukrwienia oka, a także pobudzi do produkcji rodopsyny, która jest odpowiedzialna za jakość widzenia po zmroku.

Rzucenie palenia

Palenie tytoniu to nawyk, który znacząco odbija się na naszym zdrowiu – również na oczach. Może skutkować np. zaćmą lub zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD).

Noszenie soczewek zgodnie z zaleceniami

Jeśli preferujesz soczewki zamiast okularów, koniecznie zwracaj uwagę na ich termin ważności, a także dedykowaną dla nich pielęgnację.

Sen

Podczas snu następuje regeneracja, dlatego jego nieodpowiednia ilość uniemożliwia naszym oczom odpocząć. Przyjęto, że powinno się spać minimum 5 godzin.

Na tym etapie i Ty już doskonale wiesz, jak dbać o oczy, aby móc cieszyć się z ich zdrowego wyglądu i dobrej jakości widzenia. Zachęcamy również do zapoznania się naszą ofertą, w której z pewnością znajdziesz idealne okulary dla siebie – sklep z okularami piekneoksy.pl.

Zostaw komentarz