PiekneOksy

Okulary do komputera

Światło niebieskie z urządzeń cyfrowych

Coraz więcej współczesnych zajęć i zawodów wiąże się z długą pracą przy komputerze. Wielu z nas spędza godziny przed monitorem wystawiając się na działanie szkodliwego promieniowania światła niebieskiego o dużej częstotliwości. Powoduje to nie tylko problemy z ogólną kondycją organizmu, ale przede wszystkim znaczne nadwyręża nasze oczy. Z tego powodu należy podczas pracy szczególnie zadbać o wzrok – w tym celu specjaliści od jakiegoś czasu zalecają zaopatrzenie się w odpowiednie okulary korekcyjne lub ochronne.

Kiedy koniecznie zastosować okulary do komputera? – Pierwsze niepokojące objawy.

Pierwszym objawem zmęczenia oczu, będzie trudność z koncentracją i szukanie pretekstu do zmiany pozycji. Zaczynamy odruchowo przeciągać się, prostować ramiona i kark, naprężać plecy. Dołączą do tego wrażenia wzrokowe, np. widzenie jakby zza mgły, zmiany refrakcji wzroku, ból głowy, suchość oczu, podwójne widzenie. Niektórzy narzekają także na zaburzenie widzenia barw, kłopoty ze snem, koncentracją a nawet odpoczynkiem. W chwili pojawienia się tych objawów natychmiast warto zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu, odległość od monitora i ochronę wzroku przez założenie specjalnych szkieł.

Po odpowiednie okulary do komputera udaj się do specjalisty!

Pierwsze kroki przed zakupem okularów zawsze kierujmy do specjalisty od wad refrakcji wzroku – lekarza okulisty, refrakcjonisty, albo optometrysty. To oni dokładnie zbadają kondycję naszego wzroku i określą jakie funkcje powinny mieć wybrane okulary do komputera. Istotną częścią takiej porady będzie szczegółowy wywiad środowiskowy. Z całą pewnością zostaniesz zapytany o to, jak wygląda Twoja praca, ile czasu spędzasz przed komputerem, telewizorem, czy jesteś kierowcą. Na tej podstawie specjalista dobierze dodatkowe powłoki osadzane na szkłach okularowych, które pomogą chronić wzrok podczas tych aktywności, w czasie których jesteś narażony na emisję światła fioletowo niebieskiego o wysokiej częstotliwości. Troska o wybranie odpowiedniej ochrony powinna dotyczyć nie tylko dorosłych, ale również dzieci spędzających coraz więcej czasu przed ekranami (e-lekcje), których rozwijający się wzrok powinien być szczególnie chroniony.

Efekt stosowania odpowiednich okularów do komputera

Powłoka antyrefleksyjna zastosowana w okularach do komputera znacznie wspomoże oczy w codziennej pracy przed monitorem komputera. Niweluje ona ilość refleksów świetlnych emitowanych przez ekran komputera. Kolejna powłoka – antyelektrostatyczna powoduje, że szkła okularowe nie przyciągają kurzu oraz innych mikroelementów z powietrza, przyciąganych przez działający sprzęt elektroniczny. Jeśli korzystasz z tradycyjnego monitora CRT to odczujesz jeszcze efekt wstrzymania promieniowania elektromagnetycznego, które wytwarza ten sprzęt. Dzięki tym połączonym działaniom powłok dobranych specjalnie do okularów do komputera, zyskujemy efekt zdecydowanie większego zrelaksowania oczu, wypoczęcia i lepszego nawilżenia. Zmniejsza się również przekrwienie spojówek oraz spada poczucie wrażliwości na światło. Dzięki temu odzyskujemy komfort lepszej koncentracji i efektywniejszego wypoczynku.

W celu doboru najlepszej kombinacji powłok do okularów do komputera, odpowiedniej do trybu i długości naszej aktywności przed urządzeniami elektronicznymi zapraszamy do naszych salonów optycznych Dr Oko w Legnicy, Lubinie i Chojnowie. Nasi specjaliści doradzą Państwu jak dbać o zdrowie i dobrą kondycję oczu narażonych na intensywną emisję światła fioletowo niebieskiego o wysokiej częstotliwości.

Wybór soczewek do okularów komputerowych

Okulary komputerowe jednoogniskowe zmniejszają ryzyko zmęczenia oczu, niewyraźnego widzenia i złej postawy. Innymi popularnymi soczewkami do okularów komputerowych są progresywne. Te soczewki wieloogniskowe bez linii korygują widzenie bliskie, pośrednie i do pewnego stopnia także dalekie. Soczewki te mają większą strefę pośrednią niż zwykłe soczewki progresywne. Nie są one jednak zalecane do jazdy lub innych zadań, w których konieczne jest widzenie na odległość. Inne soczewki używane w okularach komputerowych to wieloogniskowe soczewki z liniami, które mają większe obszary widzenia pośredniego i bliskiego niż zwykłe dwuogniskowe i progresywne, a położenie obszarów pośrednich i bliskich można dostosować do konkretnych potrzeb. Optometrysta lub okulista pomoże zdecydować, która konstrukcja soczewek będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom.

Powłoki szklane i odcienie

Aby zapewnić maksymalny komfort widzenia, soczewki okularów komputerowych powinny mieć powłokę antyrefleksyjną. Czasami nazywana przeciwodblaskową, powłoka antyrefleksyjna (AR) eliminuje refleksy świetlne z przedniej i tylnej powierzchni soczewek, które mogą powodować zmęczenie oczu. Ponadto, okulary komputerowe z soczewkami fotochromowymi mogą chronić oczy przed potencjalnie szkodliwym, niebieskim światłem pochodzącym z ekranów komputerów i urządzeń cyfrowych, a także automatycznie przyciemniać się w słońcu.

Potrzebujesz pomocy ?

Masz jakieś pytania? Nie wahaj się skontaktować z nami bezpośrednio. Nasz zespół odpisze do Ciebie w ciągu kilku godzin, aby Ci pomóc.