PiekneOksy

Okulary fotochromowe – czym są i jak działają?

  • Przez: droko
  • 4 stycznia 2023

Częsta zmiana pogody i oświetlenia może być dużym utrapieniem dla osób, które noszą okulary. Zwłaszcza latem i zimą, kiedy to jesteśmy narażeni na odbijające się światło, ciągła zmiana szkieł korekcyjnych na przeciwsłoneczne może być męcząca. Dobrym rozwiązaniem mogą być fotochromy, które świetnie poradzą sobie z ochroną oczu w zmiennych warunkach pogodowych, zmieniając swój stopień zabarwienia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o zaletach okularów fotochromowych.

Okulary fotochromowe — jak działają?

Okulary fotochromowe, a dokładnie szkła, które się w nich znajdują, są najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem w kategorii szkieł korekcyjnych. Chronią one wzrok przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim dzięki zastosowanemu w ich budowie pigmentowi fotochromowemu. Dlatego, kiedy nie są poddawane żadnym czynnikom zewnętrznym, nie zmieniają one swojego zabarwienia natomiast w momencie wystawienia ich na światło słoneczne, cząsteczki pigmentu zmieniają swój kształt. Dzięki temu ograniczają przenikania światła przez szkło, w efekcie czego okulary fotochromowe zmieniają swój kolor na brązowy, szary, bądź szarozielony. Ciekawym zjawiskiem jest również zmiana koloru ich soczewek w pochmurne dni. Ma to związek z promieniowaniem UV, które przenika przez chmury. Powrót szkieł do ich pierwotnego zabarwienia następuje w momencie ustania promieniowania słonecznego, a soczewki muszą mieć temperaturę 0 stopni Celsjusza.

Czy warto wybrać okulary fotochromowe korekcyjne?

Okulary fotochromowe świetnie sprawdzą się w połączeniu z soczewkami korekcyjnymi. Ich działanie sprawdzi się w szczególności w okresie letnim, kiedy to nasze oczy narażone są na ostre oddziaływanie promieni słonecznych, zwłaszcza kiedy mając dużą wadę wzroku, musimy ściągać szkła korekcyjne po to, aby założyć okulary przeciwsłoneczne. Ponadto powłoka fotochromowa nałożona na soczewki korekcyjne pomaga w szczególności osobom, które mają wrażliwe oczy i borykają się z ich częstym łzawieniem. Pomagają odciążyć wzrok, kiedy spędzamy bardzo dużo czasu przed ekranem monitorów, bądź w sztucznym świetle dzięki właściwościami blokującymi niebieskie światło.

Okulary fotochromowe – wady i zalety

Jakie są zalety okularów fotochromowych? Przede wszystkim są opłacalne, dzięki soczewkom, które dostosowują się do warunków, w jakich przebywasz, przez co nie musisz kupować dwóch par okularów. Dodatkowo możesz mieć je na sobie cały czas, co zmniejsza ryzyko ich zgubienia bądź uszkodzenia, co ma miejsce przy częstym zmienianiu szkieł np. z korekcyjnych na przeciwsłoneczne. Okulary fotochromowe zapewniają wysoki stopień ochrony oczu przed promieniami UVA i UVB. Aczkolwiek nie są one bez wad. Głównym problemem może być zbyt niska reakcja zaciemniająca podczas prowadzenia pojazdów. Dzieje się tak, ponieważ przednia szyba np. w samochodach częściowo blokuje promienie słoneczne, przez co soczewki okularów fotochromowych nie mają możliwości w pełni wykorzystać swoich właściwości przyciemniających. Innym problemem mogą być różnice w modelach i markach okularów fotochromowych, albowiem posiadają one różnice w poziomach zaciemnienia i czasie reakcji. Dlatego najlepszym wyborem będzie udanie się do salonu optycznego w celu dobrania odpowiedniego rozwiązania dla siebie.

Okulary fotochromowe to idealna propozycja zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy cenią sobie wygodę i funkcjonalność. Szkła automatycznie dopasowują się do warunków oświetleniowych, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, czy mamy odpowiednie okulary na sobie. Ponadto dzięki możliwości dopasowania szkieł fotochromowych do każdego rodzaju oprawek, a także zastosowaniu powłoki do szkieł korekcyjnych możemy dobrać odpowiednią oprawę okularową do swoich preferencji.

Okulary ze szkłami fotochromowymi — podsumowanie

Jeśli cenisz sobie wygodę i chcesz w szczególności dbać o kondycję swoich oczu, to okulary fotochromowe będą idealnym rozwiązaniem. Szkła fotochromowe zmieniają swoją przezroczystość w zależności od natężenia światła, są również wygodne i trwałe, dzięki czemu można je nosić przez długi czas bez obawy o ich uszkodzenie.

Zostaw komentarz