PiekneOksy

Płyn do soczewek

Dlaczego płyn do soczewek?

 

Codzienne korzystanie z soczewek jednorazowych nie wymaga dużej uwagi. Jedyne o czym musimy pamiętać, to dokładne umycie rąk przed ich użyciem. Po założeniu soczewek jednodniowych, kolejnego dnia rano należy je wyrzucić zgodnie z zaleceniem i użyć nowej pary. Z kolei pielęgnacja soczewek dwutygodniowych i miesięcznych wymaga ochrony i zakupu specjalnego płynu do soczewek.

Jak działają płyny do soczewek?

 

Każdy płyn do soczewek pochodzi z inspiracji biologią oka ludzkiego. Dzięki niemu możemy czyścić, przechowywać, płukać, dezynfekować i nawilżać soczewki, które nosimy na co dzień. Wśród jego składników bardzo często znajduje się kwas hialuronowy, który znajduje się również w ludzkich łzach. PH płynu odpowiada pH ludzkiego oka. Płyny o takiej cesze nadają się do wszystkich miękkich soczewek. Jego nadmiar jest usuwany w procesie fizjologicznym z soczewki w krótkim czasie. Płyn zwiększa także bezpieczeństwo noszenia i trwałości soczewki. Zmniejsza także dyskomfort podczas noszenia ponieważ zawiera składniki nawilżające, które zapobiegają wysychaniu gałek ocznych.

Płyny czyszczące do soczewek

 

Pierwszym krokiem w wyborze soczewek kontaktowych jest określenie ich wymagań. Na rynku dostępne są trzy rodzaje płynów do soczewek: czyszczące, dezynfekujące i wielofunkcyjne. Rodzaj płynu, który wybieramy, powinien zależeć od naszego stylu życia i rodzaju soczewek, które nosimy na co dzień. Płyny czyszczące są produkowane dla sztywnych soczewek kontaktowych. W żadnym wypadku nie należy ich używać do usuwania osadów z miękkich soczewek. Działają poprzez usunięcie zabrudzeń, które nagromadziły się na powierzchni soczewki podczas użytkowania. Rozwiązanie ze składem o właściwościach czyszczących może być stosowane tylko do usuwania zanieczyszczeń i przechowywania soczewek.

Czy warto wybrać płyn dezynfekujący do soczewek?

Płyny dezynfekujące, znane również jako utleniające, są trudniejsze w użyciu. Zawierają one nadtlenek wodoru, który zabija bakterie. Przechowujemy je w specjalnym pojemniku. Należy jednak pamiętać, że w celu sterylizacji soczewek, należy pozostawić je w płynie przez co najmniej sześć godzin. Płyn dezynfekujący z założenia jest to płyn o złożonym składzie, wzbogaconym o substancje, którym mogą towarzyszyć konserwanty – dlatego nie jest zalecany dla alergików i oraz osób oskarżających się na z suchość gałki ocznej.

Wielofunkcyjne płyny do soczewek

Możemy również zaopatrzyć się w uniwersalny płyn do wszystkich miękkich soczewek. Zawiera on komplet składników potrzebnych do pielęgnacji, czyszczenia i dezynfekcji soczewek, które nosimy na co dzień. Jeśli nie mamy problemów z oczami, to wielofunkcyjny płyn do soczewek będzie dla nas najlepszym wyborem.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

 

Tak samo ważne jak rodzaj płynu do pielęgnacji soczewek jest sposób mycia i przechowywania soczewek. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie rąk mydłem antybakteryjnym. Następnie należy wlać dużą ilość płynu do soczewek do pojemnika na soczewki, a same soczewki ulokować w zagłębieniu dłoni i nanieść tu kilka kropli odżywki. Potem myjemy soczewkę zalewając dokładnie niewielką ilością płynu delikatnymi ruchami okrężnymi, aby usunąć wszelkie zabrudzenia z jej powierzchni. Przygotowaną w ten sposób soczewkę trzeba umieścić w jednej z części pojemnika. Z drugą soczewką należy postępować zgodnie z tą samą procedurą. Usuwanie zanieczyszczeń i złogów białka pomoże zapewnić pełną ochronę oczu przed infekcjami i poważnymi chorobami oczu.

W celu wyboru najodpowiedniejszego płynu do ochrony i pielęgnacji soczewek zapraszamy serdecznie do naszych salonów optycznych Dr Oko w Legnicy, Chojnowie i Lubinie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Państwu porad, jak odpowiednio myć i przechowywać swoje soczewki kontaktowe.

Potrzebujesz pomocy ?

Masz jakieś pytania? Nie wahaj się skontaktować z nami bezpośrednio. Nasz zespół odpisze do Ciebie w ciągu kilku godzin, aby Ci pomóc.