PiekneOksy

Soczewki progresywne

Czym są kontaktowe soczewki progresywne?

Kiedy wraz z upływem lat  zaczynamy tracić zdolność widzenia przedmiotów z bliska, zazwyczaj pierwsze na co się decydujemy to tak zwane okulary do czytania: umożliwiające szybką korekcję. Jednak ostatecznie jest to uciążliwe, zwłaszcza dla osób, które posiadają już jedną parę okularów do dali. Różne wartości korekcyjne do dali i bliży zmuszają użytkownika do ciągłego zmieniania okularów. Soczewki progresywne eliminują ten problem dzięki budowie wieloogniskowej – to oznacza, że  budowa soczewki umożliwia pacjentowi ostre widzenie na każdą odległość ponieważ soczewka tworzy kilka ognisk skupienia światła.  Przejścia między mocami są łagodne, co umożliwia płynne widzenie przy zmianie punktów obserwacji. Dostosowują się do odległości, z jakiej patrzymy na dany obiekt.

Dla kogo są przeznaczone soczewki progresywne

Soczewek kontaktowych progresywnych, inaczej multifokalnych, używamy do korekcji prezbiopii (starczowzroczności). Wzrok jest jednym z najdelikatniejszych i najbardziej podatnych na starzenie się układów w naszym organizmie.  Po 40 roku życia, kiedy to zaczynają być widoczne pierwsze oznaki starzenia, soczewka oka traci swoją elastyczność i nie jest w stanie tak szybko dopasowywać się do zmian ostrości widzenia na różne odległości. To schorzenie jest procesem naturalnym i występuje u większości ludzi. Soczewki progresywne umożliwiają elastyczne widzenie  bliży, dali, a także z odległości pośrednich i tym samym podnoszą komfort lub umożliwiają powrót do ulubionych zajęć, takich jak czytanie, majsterkowanie czy roboty ręczne.

Charakterystyka soczewek progresywnych

Jeśli chodzi o materiał z jakiego wykonane są soczewki progresywne, to producenci proponują najczęściej dwa  typy takich soczewek: hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Dodatkową opcją jest różny tryb wymiany. Na rynku dostępne są soczewki multifokalne jednodniowe i miesięczne z możliwością noszenia w trybie dziennym lub przedłużonym (mogą pozostać na oczach dłużej, nawet podczas snu). Osoby, które używają dwóch par okularów z korekcją astygmatyzmu również mogą używać soczewek kontaktowych.  Są to tak zwane soczewki toryczne multifokalne, dzięki którym będą wyraźnie widzieć na każdą odległość.Należy również pamiętać, że codzienne korzystanie z soczewek progresywnych wymaga odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, tak jak każdych innych soczewek kontaktowych.

Jak używać soczewek progresywnych?

Charakterystyczną cechą użytkowania soczewek multifokalnych jest wydłużony czas, jakiego potrzebują nasze oczy, aby przyzwyczaić się do ich używania. W początkowym etapie obraz może być nieostry lub powielać się. Takie problemy trwają od kilku godzin do kilku dni i jeśli nie ustępują po upływie 2 tygodni, należy udać się do specjalisty.Jednocześnie podstawową zaletą wszystkich soczewek kontaktowych jest to, że nie jesteśmy ograniczeni oprawą okularową.  Podnosi się jakość i komfort naszego widzenia, możemy swobodnie wykonywać ulubione czynności. 

Jeśli poszukujecie Państwo rozwiązania problemu prezbiopii, zmagacie się z dyskomfortem nieostrego widzenia bliskich odległości, a jednocześnie nadal prowadzicie  bardzo aktywny tryb życia, w którym okulary są elementem ograniczającym swobodę działań, serdecznie zapraszamy na wizytę do naszych salonów optycznych Dr Oko w Legnicy, Chojnowie i Lubinie. Po badaniu, nasi specjaliści dobiorą progresywne soczewki kontaktowe dostosowane idealnie do potrzeb Państwa wzroku i aktywności.

Potrzebujesz pomocy ?

Masz jakieś pytania? Nie wahaj się skontaktować z nami bezpośrednio. Nasz zespół odpisze do Ciebie w ciągu kilku godzin, aby Ci pomóc.