PiekneOksy

Szkła progresywne

Czym są okulary progresywne i dlaczego warto je stosować?

 

Okulary z soczewkami progresywnymi to połączenie okularów do widzenia z daleka i okularów do widzenia z bliska. Mają one progresywną gradację, stąd nazwa. W tych okularach dolna część soczewki jest wyskalowana, aby widzieć z bliska, środkowa część jest przeznaczona dla widzenia pośredniego i górna część, aby widzieć z odległości.

Kto powinien nosić okulary progresywne?

 

Od pewnego wieku wszyscy ludzie mają problemy ze wzrokiem. Oko nie może już dobrze skupić się na różnych odległościach. Progresywne okulary pozwalają ponownie widzieć wyraźnie na wszystkich odległościach. Warto podkreślić, że okulary progresywne są idealne dla osób cierpiących na starczowzroczność w połączeniu z innym rodzajem wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, ponieważ korygują wszystko jednocześnie. Oczywiście, mogą być one również używane przez osoby, które mają tylko starczowzroczność.

Jak działają okulary progresywne?

 

Poprzez włączenie wszystkich odległości do tej samej soczewki, pojawiają się pewne obszary boczne, w których widzenie jest nieco rozmyte. W soczewkach bardziej o zaawansowanej technologii możliwe jest zminimalizowanie aberracji w tych obszarach bocznych. Ponadto, soczewek progresywnych nie można odróżnić od normalnych soczewek jednoogniskowych, to znaczy są one estetycznie takie same, ponieważ przejście między różnymi obszarami widzenia soczewki jest niewidoczne. Chodzi o dopasowanie wzroku do odpowiedniego punktu, na którym chcemy się skupić. Noszenie okularów progresywnych nie oznacza konieczności noszenia ich przez cały dzień. Ich stosowanie będzie zależeć od stopnia jakości zepsucia wzroku każdego pacjenta.

Zalety i wady okularów progresywnych

 

Po pierwsze, okulary progresywne łączą w sobie cechy różnych okularów korekcyjnych, np. do czytania, prowadzenia samochodu, pracy na komputerze. Po drugie, zapewniają one wygodę podczas oglądania bliskich i dalekich widoków. Po trzecie, okulary progresywne umożliwiają płynne przejście pomiędzy obszarami widokowymi. Po czwarte, noszenie okularów korekcyjnych eliminuje konieczność noszenia kilku inny.

Jak troszczyć się o okulary progresywne?

 

Wszystkie okulary wymagają specjalnej opieki, aby utrzymać je w dobrym stanie przez długi czas. Dlatego też okulary progresywne muszą być myte, gdy są mokre. Po obchodzeniu się rano, należy je ponownie wypłukać, lekko wstrząsnąć i przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Zazwyczaj są wliczone w cenę zakupu okularów. Zawsze warto mieć taką ściereczkę pod ręką. Ponadto, kiedy dbamy o swoje okulary, powinniśmy uważać na kurz, brud i zarazki, które mogą się na nich gromadzić. Nie zapomnijmy też regularnie czyścić oprawek.

Dlaczego warto zdecydować się na okulary progresywne?

 

Osoba stojąca przed kupieniem nowych okularów korekcyjnych nie jest pewna, w jakie okulary zainwestować i dlaczego niektóre z nich są lepsze od innych. Pierwszym argumentem przemawiającym za okularami progresywnymi jest to, że mogą one zastąpić dwie lub trzy pary. Dzieje się tak dlatego, że zwykłe okulary gwarantują niezłe postrzeganie tylko w jednej odległości. Niektóre osoby mają jednak różne wady wzroku, które ograniczają ich widzenie z bliska i potrzebują dwóch par zwykłych korekcyjnych okularów. Okulary progresywne rozwiązują więcej problemów, ponieważ zapewniają wyraźniejsze widzenie również w pośrednich odległościach. Ponadto, okulary progresywne są one praktyczne i wygodne, ponieważ płynnie i automatycznie przechodzą pomiędzy obszarami wizualnymi w różnych odległościach.

Potrzebujesz pomocy ?

Masz jakieś pytania? Nie wahaj się skontaktować z nami bezpośrednio. Nasz zespół odpisze do Ciebie w ciągu kilku godzin, aby Ci pomóc.