PiekneOksy

Astygmatyzm – co to takiego? Jakie są objawy? Jakie okulary dla astygmatyka wybrać?

 • Przez: droko
 • 4 maja 2022

Jakie okulary dla astygmatyka wybrać?

Astygmatyzm to bardzo powszechne zjawisko, które może znacząco obniżyć komfort życia. Osoby dotknięte tą wadą mogą mieć problemy z widzeniem oraz czytaniem zarówno z bliska, jak i daleka. W dzisiejszym artykule opowiemy, czym konkretnie jest to zaburzenie widzenia, jak się objawia, jak widzi osoba z astygmatyzmem, czy można go wyleczyć i po jakie okulary powinni sięgnąć astygmatycy. Serdecznie zapraszamy do lektury, w której omawiamy najważniejsze aspekty dotyczące tej wady wzroku.

Astygmatyzm – co to?

Astygmatyzm to wada układu optycznego sprawiająca, że rogówka bądź soczewka oka rozciąga się, ulegając deformacji. Niezborność, bo tak inaczej nazywane jest to zaburzenie, sprawia, że promienie świetlne, które wpadają do naszego oka, rozpraszają się w nieprawidłowy sposób, przez co widziany przez nas obraz ulega rozmazaniu (jest nieostry i niewyraźny). Taka sytuacja z kolei może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie – nawet w przypadku wykonywania najprostszych czynności. Warto wiedzieć, że astygmatyzm występuje u ponad 40% ludzi z wadą wzroku.

Astygmatyzm – przyczyny, czyli skąd bierze się to zaburzenie?

Przyczyną występowania astygmatyzmu jest nieprawidłowy kształt rogówki bądź soczewki. W momencie, gdy nie są one „kuliste”, światło wpadające do oka jest rozpraszane i nie skupia się w prawidłowy sposób na siatkówce. Efektem tego jest rozmycie widzialnego obrazu. Ale co sprawia, że rogówka astygmatyka nie jest okrągła, a wydłużona? Ciężko jest znaleźć winowajcę – najczęściej jednak jest to sprawa dziedziczna. Jeśli masz problemy z ostrością wzroku, zapytaj rodziców i innych krewnych, czy też mają z tym problem – odpowiedź najprawdopodobniej będzie twierdząca.

Astygmatyzm – objawy

W tym miejscu możemy przejść do objawów tego zaburzenia. Sygnałem dla nas, że możemy zmagać się z tą wadą wzroku, są problemy z nieostrością obrazu (złe widzenie zarówno z bliska, jak i daleka). Oprócz tego do objawów zaliczyć możemy:

 • mrużenie oczu w celu poprawy widzenia,
 • bóle głowy,
 • łzawienie oczu,
 • pieczenie oczu,
 • zamglone widzenie,
 • złe postrzeganie płaszczyzn,
 • zaburzenie wyczucia przestrzeni.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem?

Choć wiesz już, na czym polega astygmatyzm, warto wiedzieć również jak „wygląda” on od środka. Jak widzą astygmatycy?

Obraz widziany przez osoby z tą wadą wzroku jest nieostry i zniekształcony. Najlepiej (a w zasadzie najgorzej) widać to na konturach, które są rozmazane, z kolei proste linie wydają się być krzywe.

Astygmatyzm – rodzaje

Warto wiedzieć, że obecnie możemy rozróżnić trzy rodzaje astygmatyzmu:

 • niezłożony – taki, w którym oko jest nadwzroczne lub krótkowzroczne tylko w jednej płaszczyźnie,
 • złożony – taki, w którym w obu płaszczyznach występuje nadwzroczność i krótkowzroczność,
 • mieszany, zwany również nieregularnym – taki, w którym oko w jednej płaszczyźnie jest nadwzroczne, a w drugiej krótkowzroczne.

Test na astygmatyzm, czyli jak rozpoznać tę wadę wzroku

Chcąc wiedzieć, czy cierpimy na astygmatyzm, najlepszym wyjściem jest udanie się do gabinetu okulisty. W dzisiejszych czasach specjaliści wykorzystują do badania specjalistyczną aparaturę np. oftalmometr Javala, czyli urządzenie służące do mierzenia promieni krzywizny rogówki.

Warto być świadomym, że test na astygmatyzm można wykonać również w domu. W jaki sposób? To proste. Wystarczy, że:

 • usiądziesz w odległości około 35 cm od ekranu komputera,
 • popatrzysz na specjalny obrazek (składający się z pionowych i poziomych linii takiego samego koloru i grubości – znajdziesz go w Internecie),
 • zakryjesz dłonią lewe oko i raz jeszcze popatrzysz na obrazek, a następnie powtórzysz czynność z okiem prawym.

Jeżeli niektóre z linii wydają się być ostrzejsze, ciemniejsze bądź bardziej szare, najprawdopodobniej oznacza to, że masz astygmatyzm.

Jakie okulary na astygmatyzm?

Mówiąc o zdiagnozowanym astygmatyzmie, do dyspozycji mamy okulary ze szkłami cylindrycznymi, czyli tzw. cylindrami. Warto być świadomym, że różnią się one nieco od tych, których używamy do korekcji innych wad wzroku np. krótkowzroczności i dalekowzroczności. W tym wypadku zwykłe szkła nie wystarczą – okulary na astygmatyzm mają bowiem zniwelować nierówności – do tego idealnie sprawdzają się wspomniane cylindry, które nazywane są tak ze względu na swój kształt.

Czy astygmatyzm można wyleczyć bądź skorygować?

Astygmatyzm nie jest chorobą, stąd też nie podlega on leczeniu. Można za to go skorygować za pomocą laserowej korekcji wzroku bądź też dzięki odpowiedniej korekcji okularowej.

Zaciekawił Cię temat? W takim razie zostań z nami na dłużej i bądź na bieżąco z naszym blogiem. A jeżeli szukasz modnych oprawek do szkieł, odwiedź nasz internetowy sklep z okularami dla kobiet i mężczyzn piękneoksy.pl – zapraszamy!