odbierz szkła korekcyjne za 1zł!

Co to jest akomodacja oka? Podpowiadamy jak sobie z nią radzić

Co to jest akomodacja oka? Podpowiadamy jak sobie z nią radzić

Oko to bardzo złożony narząd, w którym zachodzi mnóstwo procesów – jednym z nich jest akomodacja oka. Najprościej mówiąc, jest to nastawność oka umożliwiająca postrzeganie obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Jednak zdecydowanie warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Jakie są zaburzenia akomodacji oka i jak sobie z nimi radzić?

Na czym polega akomodacja oka?

Na samym wstępie zajmiemy się wyjaśnieniem kluczowego dla tematu zagadnienia. Mowa oczywiście o tym co to jest akomodacja oka. Pod tym terminem rozumie się nastawność oka, która dostosowuje się w zależności od odległości obserwowanych obiektów. Wszystko to dzieje się dzięki skurczom mięśnia rzęskowego. Soczewka oka jest dość elastyczna, dlatego w wyniku tego procesu dochodzi do zmieniania jej kształtu.

Akomodacja oka i jej rodzaje

Akomodacja oka może występować w różnym stopniu i z tego względu nieco różni się jej charakterystyka.

  1. Nadmierna akomodacja

Nadmierną akomodację możemy nazywać także spazmem akomodacji, który polega na pseudo krótkowzroczności, zwężeniu źrenic i nadmiernej konwergencji. Najczęściej problem ten jest wynikiem nieodpowiednio skorygowanej nadwzroczności.

  1. Akomodacja niedostateczna

Na tym etapie sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ akomodacja niedostateczna została podzielona na pięć różnych typów.

  • Niesprawna akomodacja – trudności związane z szybkim wyostrzeniem obrazu, głównie w momencie fokusowania się na elementach w dali, a następnie w bliży i odwrotnie.
  • Niedostateczna akomodacja – osłabiona amplituda akomodacji.
  • Męczliwość akomodacji – zmęczone oczy i pogorszone działanie akomodacji.
  • Ociężałość akomodacji – działanie akomodacji z opóźnieniem.
  • Paraliż akomodacji – brak odpowiedzi akomodacji.

Zaburzenia akomodacji oka – przyczyny

Z pewnością zastanawiasz się, co może mieć wpływ na pojawienie się problemów z akomodacją oka – zatem czas to wyjaśnić.

  • Choroby ogólnoustrojowe lub nieprawidłowości związane z narządem wzroku.
  • Skutki uboczne po przyjmowanych lekach.
  • Spożywanie alkoholu, narkotyków lub innych używek.
  • Starzenie się organizmu.

Zaburzenia akomodacji oka najczęściej wynikają po prostu z upływającego czasu, który osłabiająco działa na nasz organizm. Im jesteśmy starsi, tym soczewki tracą na swojej elastyczności – a jak już wiesz, że jest ona kluczowa, aby móc widzieć wyraźnie to, co się wokół nas znajduje. Schorzenie to najczęściej pojawia się po upływie 40 lat, gdy mówimy o starczowzroczności. Później może być już znacznie gorzej, ponieważ w wieku 60-75 lat istnieje ryzyko całkowitej utarty zdolności do nastawności oka.

Warto mieć na uwadze, że osłabiona akomodacja w przypadku dzieci może występować ze względu na m.in.: anemię, grypę, świnkę, odrę, zapalenie migdałków lub zatrucie. W przypadku dorosłych chorób, z którymi najczęściej się łączy, jest znacznie więcej np.: zapalenie mózgu, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, anemia, zatrucie, malaria, stwardnienie rozsiane, uszkodzenie pnia mózgu, porażenie nerwu twarzowego czy zapalenie zatok.

Nadmierna akomodacja oka może być wynikiem urazów głowy, neuralgią nerwu trójdzielnego, guzów mózgu, a wśród najmłodszych nawet grypy lub zapalenia opon mózgowych.

Co może pomóc na problemy z akomodacją oka?

Mówiąc o leczeniu, należy podkreślić, że każda osoba borykająca się z pogarszającym wzrokiem powinna zapisać się na badanie akomodacji oka dzięki, któremu sprawdzona zostanie ostrość obrazu podczas postrzegania obiektów znajdujących się blisko, jak i daleko. Po diagnozie najczęściej zalecane są soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne.

Istnieją również proste ćwiczenia na poprawę akomodacji oka – opisaliśmy dwa z nich.

  • Zakryj jedno oko i patrz przez okno na jeden, dość sporo oddalony obiekt przez 20 sekund – w celu jak najlepszego wyostrzenia obrazu. Następnie skieruj wzrok na coś znajdującego się blisko Ciebie i ponownie wpatruj się w to przez 20 sekund. Ćwiczenie powinno trwać około 3 minut na jedno oko.
  • Zacznij czytać książkę, a następnie stopniowo odsuwają ja od siebie, tak aby tekst znajdował się w coraz większej odległości od Twoich oczu. Rób to do momentu całkowitego wyprostowania rąk. Warto również przez chwilę skoncentrować swój wzrok na samej książce, aby pozwolić oczom się rozluźnić. Dobrą praktyką może być wykonywanie tego ćwiczenia najpierw na jedno, a potem na drugie oko – każde po 3 minuty.

Mamy nadzieję, że rozwiane zostały Twoje wszelkie wątpliwości i akomodacja oka nie ma już przed Tobą żadnych tajemnic. Na sam koniec, chcielibyśmy zachęcić Cię do zapoznania się z naszą ofertą, w której z pewnością znajdziesz coś dla siebie – sklep z okularami piekneoksy.pl.

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *