odbierz szkła korekcyjne za 1zł!

Druciane okulary – to musisz o nich wiedzieć!

Druciane okulary – to musisz o nich wiedzieć!

Metalowe oprawki, nazywane często drucianymi, już od kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Początkowo najchętniej nosiła je młodzież, teraz właściwie wszystkie pokolenia przekonały się do ich niepodważalnych zalet! Popularne „Druciaki” swoją nazwę wzięły od noszonych lata temu, zazwyczaj okrągłych okularów, wykonanych z cieńkiego metalu. Dziś metalowe oprawki są zdecydowanie trwalsze, piękniejsze i bardziej różnorodne!

Kształty – czy metalowe okulary muszą być okrągłe?

Zdecydowanie nie! Dziś możemy wybierać spośród wielu różnorodnych kształtów oprawek metalowych. Poniżej przedstawiamy ich ogólny podział, który pomoże Ci m.in. dobrać druciane okulary do kształtu twarzy!

 • Okrągłe – okrągłe, metalowe oprawki to idealny wybór dla wielbicieli klasyki, ale i tych którzy lubią modę! Okrągłe okulary świetnie sprawdzą się osobom z kwadratowym i prostokątnym kształtem twarzy. 
 • Prostokątne – okulary w tym kształcie są bardzo uniwersalne, prostokątny kształt oprawki to wraz z kołem najbardziej popularny model! Jego zdecydowana forma będzie pasowała do twarzy okrągłej, owalnej. Dzięki temu wyrówna proporcje.
 • Kocie – metalowe kocie okulary to prawdziwa gratka dla miłośniczek mody! Oprawki kocie są wyciągnięte w górę w zewnętrznej krawędzi oprawki, dzięki temu pięknie podkreślają oczy i brwi!
 • Awiatory, pilotki – podwójny mostek oprawy typu awiator dodaje mocnego charakteru. Jest to oprawka, która skraca nos, podkreśla linię brwi, a w zależności od kształtu soczewki można ją dopasować do wielu kształtów twarzy!
 • Sześciokątne – modele w kształcie heksagonu to ciekawe i oryginalne oprawki. Bazą takiej oprawki jest kształt okrągły, jednak geometryczna forma sprawia, że okulary nabierają modnego charakteru!

Okulary metalowe – czy są trwałe?

Oprawki wykonane z metalu nie odbiegają już trwałością od oprawek plastikowych, mimo iż wiele osób uważa je za delikatne. Dobrej jakości oprawki  metalowe są wytrzymałe, bezpieczne i lekkie – dodatkowo posiadają nanośniki czyli tzw. noski co dodatkowo pozwala na wygodne dopasowanie okularów do twarzy. Na trwałość oprawek nie ma wpływu grubość metalu, a raczej jego jakość – dodatkowo istotny jest odpowiedni, prawidłowy montaż!

Okulary metalowe do minusów – tak czy nie?

Wiele osób zastanawia się czy można wybrać oprawki metalowe do szkieł minusowych. W soczewkach minusowych – zwłaszcza o wyższych wartościach korekcyjnych – boczna część oprawki może być grubsza. Ma to o tyle znaczenie, że w oprawkach plastikowych, ze względu na grubszą linię frontu oprawy, zazwyczaj łatwiej “ukryć” grubsze boki soczewek minusowych, a w oprawkach metalowych rzeczywiście boczna część soczewki może być bardziej widoczna. Oczywiście nie wpływa to na jakość użytkowania okularów ale warto pamiętać o różnych rozwiązaniach mających na celu zredukowanie grubości soczewek korekcyjnych. Dzięki nim, soczewki będą cieńsze, lżejsze i będą lepiej prezentować się w oprawkach!

Uczulenie na oprawki metalowe – sprawdź objawy!

Alergia na metalowe oprawki zdarza się rzadko, ale nie jest niemożliwa. Głównym winowajcą jest zazwyczaj uczulający nikiel, ale metalowe oprawki często mają w sobie mieszanki różnych metali. Nie masz pewności czy to uczulenie na oprawki?

Objawy uczulenia na nikiel:

 • Problemy skórne w okolicach twarzy – zwłaszcza przy skroniach i przy nasadzie nosa, czasami również za uszami (często końcówki zauszników są plastikowe i nie uczulają) – zaczerwienienie, krostki, pęcherzyki.
 • Pieczenie, swędzenie twarzy;
 • Czasami może występować katar lub problemy przypominające zatkane zatoki.

Jeżeli wiesz, że masz uczulenie na nikiel – szukaj opraw antyalergicznych, wybierz oprawy z tworzywa, lub napisz do nas – chętnie doradzimy oprawki, które nie uczulają! Jeżeli masz objawy uczulenia, zdejmij oprawki i jeżeli objawy nie miną – skontaktuj się z lekarzem.

 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *