Zastanawiasz się, jak dobrze wyczyścić okulary? Choć na pierwszy rzut oka pielęgnacja szkieł i oprawek nie wydaje się zbytnio skomplikowana, tak warto wziąć pod uwagę, że w wyniku nieodpowiedniego czyszczenia można doprowadzić m.in. do porysowania lub uszkodzenia powłoki soczewki. Jak więc do tego się zabrać? Czym wyczyścić okulary? O czym należy pamiętać? W dalszej części artykułu poznasz praktyczne wskazówki, dzięki którym pielęgnacja szkieł oraz ramek będzie przyjemna i bezpieczna dla Twoich okularów – zachęcamy do dalszej lektury!
Brudne okulary – odwieczny problem szkieł i oprawek
Niezależnie od tego, z jakiego powodu nosimy okulary, jedno jest pewne – prędzej, czy później na szkłach pojawi się brud. Na co dzień bowiem funkcjonujemy w otoczeniu, w którym obecne są różnego rodzaju zanieczyszczenia, na czele z wszechobecnym kurzem. I to właśnie on w głównej mierze „lubi” osadzić się na szkłach.
To jednak nie wszystko – zabrudzeniu ulegają nie tylko soczewki, ale również oprawki, które mają bezpośrednią styczność z twarzą. Na ramkach z kolei często pojawiają się plamy po kremach, olejkach czy też po pudrze.
Jak czyścić okulary? To nie takie proste, jak się wydaje
Po co właściwie myśleć o tym, jak czyścić okulary, skoro do ich pielęgnacji wystarczy nam kawałek materiału w postaci np. bawełnianej koszulki? W końcu jest to szybki i co najważniejsze – skuteczny sposób na pozbycie się kurzu i innych zabrudzeń ze szkieł. W rzeczywistości jednak taka metoda nie jest dobrym rozwiązaniem, pogarszającym stan soczewek, o czym nawet możemy nie wiedzieć.
Warto mieć na uwadze, że nieodpowiednie mycie okularów poskutkuje jednym – uszkodzeniem bądź porysowaniem powłok znajdujących się na soczewkach. Gołym okiem możemy nie zauważyć mikrouszkodzeń – w rzeczywistości jednak nieprawidłowa pielęgnacja znacząco skraca żywotność szkieł. Jak i czym wyczyścić okulary, aby posłużyły nam na dłużej?
Jak dobrze wyczyścić okulary – zacznijmy od szkieł
Mówiąc o tym, jak czyścić okulary, warto zacząć od najważniejszego, czyli szkieł. Poniżej kilka sprawdzonych porad na dobrą pielęgnację.
Mycie okularów – na początek zwilż szkła
W ciągu dnia rzadko kiedy mamy czas na to, aby poświęcić naszym okularom parę minut, stąd też „tradycyjna” pielęgnacja odbywa się najczęściej na sucho. Warto jednak pamiętać o tym, że na powierzchni soczewek mogą znajdować się drobinki kurzu bądź też innych zanieczyszczeń, które w wyniku pocierania o powierzchnie mogą doprowadzić do porysowania soczewek.
Dlatego też przed przystąpieniem do czyszczenia szkieł warto zwilżyć je za pomocą specjalnego płynu do okularów (znajdziesz go w każdym salonie optycznym). Jeżeli nie masz pod ręką preparatu, możesz zdecydować się na użycie ciepłej, bieżącej wody. Miej na uwadze jednak, aby temperatura nie była ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Co więcej, może zdarzyć się, że w wodzie znajdzie się kamień, który może porysować szkła, stąd też najlepszym rozwiązaniem pozostaje tutaj wspomniany płyn.
Czym czyścić szkła w okularach? Postaw na ściereczkę z mikrofibry
Czym wyczyścić szkła okularowe, aby ich nie porysować? Tutaj odpowiedź jest jedna: ściereczka z mikrofibry, która najczęściej doręczana jest do pudełka wraz z okularami. Posiada ona bardzo delikatną powierzchnię, która jednocześnie świetnie zbiera różnego rodzaju zabrudzenia gromadzące się na soczewkach. Niezalecane jest za to czyszczenie okularów za pomocą ręcznika papierowego, papieru toaletowego, serwetek i chusteczek higienicznych.
Smugi na okularach – jak się ich pozbyć?
W wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji na szkłach okularów mogą pojawić się smugi. Jak sobie z nimi poradzić? Należy pamiętać o tym, o czym mówiliśmy wyżej, czyli delikatnym zwilżeniu soczewek, a następnie sięgnięciu po ściereczkę i wykonywaniu kolistych ruchów. Dobrze jest złapać okulary za mostek (niezalecane za zauszniki, które łatwo ulegają wygięciu).
Jak wyczyścić okulary porysowane?
Zauważyłeś rysy na szkłach swoich okularów? W Internecie możesz spotkać się z głosami mówiącymi o tym, aby wykorzystać w tym celu wodę i odrobinę sody. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie może spowodować spękanie antyrefleksu. Nie ma obecnie skutecznego sposobu na pozbycie się rys. Najlepszym wyjściem zawsze będzie płyn – niezależnie od tego, czy szkła są nienaruszone, czy posiadają zarysowania.
Czyszczenie oprawek okularów – jak zrobić to dobrze?
Wiesz już, jak dobrze wyczyścić szkła okularów – w tym miejscu możemy przejść do pielęgnacji oprawek. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego zostały one wykonane (plastik, drewno, metal). Dlaczego? Do czyszczenia ich bowiem używa się specjalnych detergentów. Co ważne jednak muszą być one dopasowane do wspomnianego rodzaju materiału – w przeciwnym razie możemy liczyć się z utratą koloru, przebarwieniami bądź nawet odkształceniami ramek. W czasie czyszczenia oprawek zaleca się korzystać z bawełnianych wacikównasączonych wodą i płynem do naczyń (koniecznie bez granulek, aby oszczędzić sobie zarysowania oprawek).
Zainteresował Cię temat? Zostań z nami na dłużej i odwiedzaj naszego bloga poradnikowego! A jeżeli szukasz wysokiej jakości stylowych okularów (korekcyjnych, przeciwsłonecznych), odwiedź sklep z okularami piekneoksy.pl i wybieraj spośród setek modeli. Serdecznie zapraszamy!