PiekneOksy

Jak dobrać rozmiar okularów przeciwsłonecznych?

 • Przez: droko
 • 9 maja 2022

Okulary słoneczne dodają nam szyku. Odpowiednio dopasowane świetnie podkreślają twarz i nasz osobisty styl. Zdarzają się jednak sytuacje, w których oprawki nie prezentują się wcale dobrze, obniżając tym samym komfort użytkowania i nasze samopoczucie. Warto bowiem pamiętać, że rozmiar okularów przeciwsłonecznych musi odpowiadać typowi naszej twarzy, dlatego też wybór pierwszych lepszych ramek i szkieł nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne, aby czuć się w nich pewnie i komfortowo? O tym w dalszej części artykułu – zapraszamy!

Rozmiar okularów przeciwsłonecznych – dlaczego ma znaczenie?

Zanim przejdziemy do tego, jak dobrać rozmiar okularów przeciwsłonecznych, zastanówmy się chwilę nad tym, dlaczego właściwie jest on dla nas taki ważny.

Odpowiednie dopasowanie okularów jest istotne przede wszystkim pod kątem komfortu noszenia. Zbyt duże oprawki przysłonią twarz i co gorsza – będą co chwile się z niej zsuwać. Problem ten będzie dotyczyć zarówno nosków, jak i zauszników. Z kolei mniejsze modele będą powodowały ucisk, co w dłuższej perspektywie użytkowania doprowadzi do powstawania odcisków czy nawet ran.

Wysokość, długość czy szerokość okularów przeciwsłonecznych ma również znaczenie pod kątem wizualnym – odpowiednio dopasowany model idealnie podkreśli naszą urodę i sprawi, że będziemy czuć się pewniej. Warto pamiętać, że okulary są ozdobą, która potrafi uzupełnić każdą stylizację oraz styl bycia – warunkiem jest jednak to, aby były one dobrane.

Rozmiary okularów przeciwsłonecznych a typ twarzy

Zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar okularów przeciwsłonecznych? W takim razie powinieneś wiedzieć, że nie jest to wcale trudne – jedyne, co musisz zrobić, to określić typ swojej twarzy.

Stań przed lustrem i zobacz, czym cechuje się Twoja twarz. Jeśli:

 • charakteryzuje ją dosyć wysokie czoło oraz podłużny i zaokrąglony podbródek, jest ona owalna; w tym wypadku dobrym pomysłem są okulary o lekko zaokrąglonej oprawie, choć tak naprawdę większość modeli będzie prezentować się dobrze,
 • posiada pełne policzki, niskie czoło, zaokrąglony podbródek, a jej szerokość i wysokość są do siebie zbliżone, jest ona okrągła; tutaj zaleca się sięgnąć po kwadratowe lub prostokątne modele; niezalecane jest z kolei stawianie na okrągłe okulary przeciwsłoneczne,
 • ma mocno zaznaczony podróbek i łagodną linię szczęki, oznacza to, że jest trójkątna; w tym wypadku odpadają masywne i proste oprawki; zamiast nich warto sięgnąć po delikatnie zaokrąglone ramki z subtelną obwódką,
 • posiada szerokie czoło oraz podróbek, to możemy mówić o kwadratowym kształcie; osoby z taką twarzą powinny sięgnąć po modele okularów powodujących optyczne wysmuklenie i złagodzeniu ostrych rysów; dobrym rozwiązaniem będą okulary o lekko zaokrąglonym dole,
 • posiada wysokie czoło, jest ona podłużna; najlepszym rozwiązaniem tutaj są okulary o owalnym kształcie bądź też modele prostokątne.

Jak zmierzyć rozmiar okularów?

Niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o zwykłych okularach korekcyjnych, zerówkach, czy omawianych w artykule modelach przeciwsłonecznych – każdy model posiada pewne wymiary, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem – zwłaszcza gdy zamawiamy oprawki przez Internet bez uprzedniego przymierzenia ich w salonie optycznym.

 • Szerokość soczewki – wymiar ten odnosi się do poziomu średnicy soczewki mierzonej w najszerszym punkcie.
 • Wysokość soczewki, czyli maksymalna długość soczewki w pionie.
 • Szerokość mostka – wymiar ten określa odległość od soczewki do soczewki (część łącząca szkła).
 • Długość zausznika – mierzona jest od zawiasu do zakończenia za uszami (włączając zagięcie).

Okulary przeciwsłoneczne – jak dobrać rozmiar? Skorzystaj z…karty kredytowej!

Chcąc prezentować się dobrze o każdej porze, warto zadbać o dobre dopasowanie okularów słonecznych. Jak się do tego zabrać? Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób, a mianowicie…sięgnąć po swoją kartę kredytową.

Nie mówimy tutaj o żadnych płatnościach – warto wiedzieć, że szerokość karty jest bardzo podobna do szerokości soczewek standardowego rozmiaru. Jak to zrobić? To proste – wystarczy stanąć przed lustrem i przyłożyć jeden róg karty na środek swojego nosa. Następnie należy przyjrzeć się, w którym miejscu styka się drugi róg.

Jeżeli karta ma zakończenie przy naszym oku, oznacza to, że warto sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne w standardowym, średnim rozmiarze. Jeżeli jednak wychodzi poza oko, to dobrze jest wybrać małe oprawki. W czasie testów zauważyłeś/aś, że karta nie dobiega do końca oka? W takim razie wybór powinien paść na największe modele.

Ten sposób wykorzystywany jest najczęściej do określania rozmiaru standardowych okularów korekcyjnych.

Szukasz stylowych okularów przeciwsłonecznych? Odwiedź sklep z okularami piekneoksy.pl i wybieraj spośród setek modeli kobiecych i męskich. Serdecznie zapraszamy!

Zostaw komentarz