odbierz szkła korekcyjne za 1zł!

Jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane? Poznaj objawy źle dobranych okularów

Jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane? Poznaj objawy źle dobranych okularów

Źle widzisz w nowych okularach? Obawiasz się, że masz za mocne okulary lub przeciwnie – za słabe? Sprawdź, czy Twoje objawy oznaczają źle dobrane szkła i dowiedz się jakie są skutki źle dobranych okularów.

Nowe okulary – jak długo trwa adaptacja?

Zazwyczaj zmiana szkieł w okularach wiąże się z pewnym dyskomfortem, zwłaszcza w pierwszych chwilach od założenia. Dyskomfort ten powinien jednak ustąpić po mniej więcej tygodniu. Są jednak przypadki, w których przyzwyczajanie do nowych okularów trwa nieco dłużej! Przeczytaj o tym poniżej.

  • Okulary z cylindrami – nieco trudniej zaadaptować się do zmiany korekcji okularowej jeżeli zwiększa się cylinder korygujący astygmatyzm. Może wtedy następować wrażenie przechylania obrazu przez niektóre osoby określane jako „pływający obraz”. Jeżeli zmiana jest duża, adaptacja może trwać dłużej.
  • Okulary progresywne – jak długo trzeba przyzwyczajać się do okularów progresywnych? Do dobrze dobranych szkieł najczęściej można zaadaptować się od razu. Jednak okres ten w przypadku niektórych osób może być wydłużony i trwać nawet do dwóch tygodni.
  • Duża zmiana wady wzroku – czasami na skutek długiej przerwy w zmianie okularów lub innych czynników, wada wzroku mocno postępuje. Jeżeli wartości zmieniają się o więcej niż 2 dioptrie, może to skutkować trudnościami w adaptacji do nowych szkieł.

Jeżeli jednak mijają dni, a uczucie dyskomfortu nie mija – okulary mogą być źle dobrane.

Źle dobrane szkła w okularach – objawy!

Jak rozpoznać źle dobrane okulary? Poznaj objawy, które powinny Cię zaniepokoić zwłaszcza jeżeli trwają dłużej niż tydzień lub są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Objawy źle dobranych okularów to przede wszystkim:

  • ból głowy;
  • niewyraźny obraz;
  • ból lub dyskomfort oka;
  • mrużenie lub przymykanie oczu;
  • wrażenie przechylania obrazu;

Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie. Jeżeli występuje u Ciebie jeden lub więcej z tych objawów i nie mijają one po minimum tygodniu od założenia nowych okularów – można przypuszczać, że mamy źle dobrane szkła w okularach.

Skutki źle dobranych okularów!

Niewłaściwe – a w tym za mocne lub za słabe okulary – dają różne, negatywne skutki.

Jest to przede wszystkim uczucie ciągłego dyskomfortu, zmęczenia oczu, potrzeba wyostrzania obrazu – a więc mrużenie i przymykanie oczu. Wiąże się to z ogólnym złym samopoczuciem. W skrajnych przypadkach źle dobrane okulary mogą powodować podwójne widzenie, rozmycie obrazu, wpływać na ustawienie oczu i wywoływać zeza.

Inne przyczyny złego widzenia w nowych okularach

Jeżeli źle widzisz w nowych okularach, przyczyna nie musi leżeć w nowych wartościach korekcyjnych. Okulary mogą być również niewłaściwie wykonane. Nieprawidłowy montaż to może być np. niewłaściwa – zbyt mała lub zbyt duża – wartość rozstawu źrenic. Jeżeli środki optyczne soczewek nie leżą idealnie w miejscu źrenic, jakość obrazu może być niezadowalająca, a dolegliwości – podobne jak w przypadku źle dobranych wartości korekcyjnych.

Czy można reklamować źle dobrane okulary?

Co właściwie należy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim sprawdzić, czy nasze okulary są dobrze dobrane. W tym celu najlepiej rozpocząć od upewnienia się, że soczewki okularowe mają wartość zgodną z wpisanymi na recepcie.

Jak sprawdzić moc szkieł w okularach? Wartości soczewek okularowych można sprawdzić w niemal każdym salonie optycznym. Okulary zostaną zmierzone i dzięki temu można sprawdzić ich zgodność z wartościami na recepcie. Należy pamiętać, że wartości korekcyjne mierzone na urządzeniu optycznym – dioptriomierzu – mogą czasami delikatnie odbiegać od wartości z recepty. Różnice te nie są duże, ale błędy zdarzają się kiedy w miejscu pomiaru soczewka jest zabrudzona lub posiada rysy.

Jeżeli pomiary wartości w okularach są zgodne z receptą, warto udać się do osoby, która badała nasz wzrok. Okulista czy optometrysta powinni wykonać badanie ponownie oraz znaleźć przyczynę uciążliwych dolegliwości. Warto również, aby optyk, który montował szkła sprawdził, czy montaż soczewek jest prawidłowy, czyli dopasowany do naszego rozstawu źrenic.

Okulary korekcyjne można reklamować – jednak jeżeli były wykonane na zlecenie lekarza okulisty lub optometrysty i wartości soczewek są niewłaściwie dobrane – reklamację badania należy skierować do nich. Jeśli wartości są prawidłowe, a montaż soczewek jest niewłaściwy, wtedy należy reklamację kierować do optyka, który wykonał okulary.

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *