Kurza ślepota to jedna z dolegliwości, która powoduje znaczące pogorszenie widzenia po zmierzchu lub przy słabym świetle. W związku z tym, że choroba może postępować i się nasilać, niezwykle ważne jest jej wczesne wykrycie i odpowiednie zaplanowanie leczenia. O tym, jakie objawy w szczególności powinny wzbudzić nasze zainteresowanie oraz co może być bezpośrednią przyczyną tego schorzenia, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Co to jest kurza ślepota?
Kurza ślepota to tak jak wspomnieliśmy na samym wstępie – choroba objawiająca się gorszym widzeniem w ciemności oraz w słabo oświetlonych miejscach. Schorzenie to wynika z nieprawidłowości pręcików, czyli receptorów wzrokowych, które odpowiadają za właściwe przenikanie ciemnego światła. To, co jeszcze odgrywa kluczowe znaczenie w zachodzącym procesie to m.in.: barwnik, określany jako rodopsyna, a także witamina A, wspomagająca funkcjonowanie.
Co się dzieje w sytuacji gdy nie posiadamy wystarczającej ilości witaminy? Skutki mogą być naprawdę nieprzyjemne – zaburzenie funkcjonowania barwnika, a tym samym problemy związane z postrzeganiem obiektów po zmroku. Z tego względu dolegliwość ta określana jest także jako ślepota zmierzchowa lub nyktalopia.
Jaka może być przyczyną kurzej ślepoty?
Jeśli chodzi o przyczyny kurzej ślepoty, to sprawa nie do końca jest oczywista. Wynika to z faktu, że może być ona uwarunkowana genetycznie, przez co mamy do czynienia z nieodwracalnymi zmianami i niemożnością przeprowadzenia skutecznego leczenia.
Kolejną, ale niezwykle częstą przyczyną jest zmaganie się z niedoborem witaminy A, która jak już sam wiesz, odgrywa bardzo ważną rolę w procesie widzenia. Poza tym, osoby borykające się z innymi schorzeniami oczu, takimi jak np. zaćma, krótkowzroczność czy zwyrodnienia barwnikowe muszą mieć świadomość, że w ich przypadku ryzyko pojawienia się choroby jest znacznie większe. Dobra wiadomość jest taka, że poza wrodzoną kurzą ślepotą – pozostałe podlegają leczeniu.
Kurza ślepota – objawy, czyli sygnały, których nie wolno lekceważyć
Z uwagi na specyfikę choroby jej objawy są niezwykle charakterystyczne. Słabe widzenie po zmroku i w gorzej oświetlonych miejscach, które wiąże się z utratą ostrości na rzecz rozmazanego obrazu – to stan, który szczególnie powinien zwrócić naszą uwagę. Innym przykładem może być sytuacja, w której odczuwamy trudności podczas przemieszczania się nocą lub przy przechodzeniu z jasnego pomieszczenia do zaciemnionego.
Każdy posiadający czynne prawo jazdy, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne dla zadbania o nasze i innych bezpieczeństwo jest “posiadanie oczu dookoła głowy” tym bardziej podczas nocnych podróży. Oślepiające światła i gorsze widzenie stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Kurza ślepota – leczenie i inne sposoby na poradzenie sobie z problemem
To, w jaki sposób możliwe jest zaplanowanie leczenia kurzej ślepoty, zależy przede wszystkim od jej podłoża, czyli tego, z czego wynika. Należy mieć jednak na uwadze, że nie da się jej w 100% pozbyć. Jeśli problemem jest niedobór witaminy A, najprostszym rozwiązaniem jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych i wdrożenie zbilansowanej diety – czasem może być konieczne uwzględnienie także suplementacji. Natomiast gdy istnieją również inne współistniejące choroby oczu, należy na ich podstawie dokonać wyboru, czy lepiej zakupić soczewki korekcyjne, czy poddać się operacji. Jednak musisz wiedzieć, że zabiegi/operacje najczęściej wynikają z potrzeby usunięcia zaćmy towarzyszącej kurzej ślepocie, co w efekcie także przekłada się na poprawę jakości widzenia po zmroku, jednak bezpośrednio nie tego dotyczy.
Dość ciekawym rozwiązaniem które, choć nie pomoże nam w zniwelowaniu problemu, ale jest w stanie go załagodzić, jest noszenie okularów, wzbogaconych o specjalne powłoki pomagające w uzyskaniu lepszego widzenia po zmroku.
Mamy nadzieję, że na tym etapie posiadasz już wszystkie najważniejsze informacje na temat kurzej ślepoty, natomiast zainteresowanych dalszym zgłębianiem wiedzy zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu o tym, jak dbać o wzrok? Jakość widzenia jest w Twoich rękach – sklep z okularami piekneoksy.pl.