odbierz szkła korekcyjne za 1zł!

Okulary do czytania

Okulary do czytania – aby móc przeczytać szczęśliwe zakończenie!

Każdy miłośnik książki, który boryka się z wadami wzroku, zdaje sobie sprawę, że bez odpowiednio dobranych okularów do czytania, nie będzie w stanie dowiedzieć się, czy główny bohater przeżył lub jakie zaskakujące zakończenie czeka na ostatniej stronie. Bez względu na to czy czytamy zwykłą gazetę, artykuł, książkę czy wpis blogowy musimy również pamiętać, aby odpowiednio zadbać o nasze oczy i ich nie obciążać. Jak to robić, na co zwrócić uwagę?

Czym właściwie są okulary do czytania?

Tak jak sama nazwa wskazuje, okulary do czytania damskie oraz męskie przeznaczone są do użytkowania w trakcie czytania lub wykonywania innych czynności, w których niezwykle ważne jest patrzenie z bliska.

Okulary jednoogniskowe

Najpopularniejszy rodzaj okularów korygujący niewielką wadę wzroku, zarówno daleko- jak i krótkowzroczność. Najczęściej polecane są osobom po 40 roku życia, u których problem z gorszym widzeniem dopiero się pojawił. W zależności czy mamy z nim problem patrząc z bliska, czy daleka, dostępne są okulary zarówno do bliży, jak i do dali.

Okulary dwuogniskowe

Jest to typ okularów do czytania i chodzenia, których szkła bardzo często zapewniają odpowiednie widzenie z bliska i daleka. Mogą one zostać wzbogacone o dodatkowe właściwości, dzięki czemu idealnie sprawdzą się także przy pracy z komputerem.

Okulary progresywne

W pewnym sensie jest to udoskonalona wersja soczewki dwuogniskowej, ponieważ w tym przypadku również posiadają pole widzenia do dali i bliży, ale występuje jeszcze pośrednie. Dzięki nim świat staje się wyraźniejszy z każdej odległości dlatego to świetny wybór dla osób z krótkowzrocznością i nadwzrocznością.

Okulary z antyrefleksem

Okulary do czytania i komputera w jednym? Wystarczy, że Twoje szkła będą posiadały dodatkową powłokę antyrefleksyjną, która wzmocni kontrast widzenia, a jednocześnie nie będzie miała wpływu na jakość przepływu światła. Wyraźne widzenie i mniej zmęczone oczy? Jest to szczególnie ważne przy wielogodzinnej pracy z ekranem.

Okulary z powłoką oleofobową i hydrofobową

Te dwie powłoki mają za zadanie zadbać o jakość naszego widzenia, chroniąc szkła przed zanieczyszczeniami oraz parą, które mogłyby zaburzyć obraz widzenia.

Okulary z powłoką antyelektrostatyczną

Ta specjalna powłoka dedykowana jest głównie dla osób borykających się z różnymi alergiami, ponieważ zapobiega ona osadzaniu się kurzu na szkłach.

Okulary z powłoką z filtrem światła niebieskiego

Stworzone zostały z myślą o miłośnikach technologii, którzy w ciągu dnia spędzają mnóstwo czasu, patrząc w ekrany smartfonów, laptopów czy tabletów. Zadaniem powłoki jest pochłonięcie nadmiaru szkodliwego światła.

Okulary z fotochromami

Bez względu na porę roku warto ochronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV – w czym może pomóc właśnie ten rodzaj okularów. Powłoka reaguje na natężenie światła i odpowiednio się do niego dopasowuje.

Okulary do czytania i komputera – 2w1 czy to dobre rozwiązanie?

Wiele osób często zastanawia się m.in. jakie okulary do czytania wybrać czy można je nosić na co dzień, a także czy sprawdzą się w pracy przy komputerze. Podstawą wyboru jakichkolwiek okularów jest przeprowadzenie badania wzroku, dzięki któremu poznamy dokładne parametry, jakie powinny mieć nasze szkła korekcyjne. W salonach optycznych dostępnych jest wiele rodzajów okularów do czytania i komputera, ponieważ jest to uzależnione od właściwości szkieł.

Gotowe okulary korekcyjne do czytania, które powstają w salonie optycznym na indywidualne zamówienie, są precyzyjnie dopasowane do naszej wady wzroku, a tym samym ich wysoka jakość sprawia, że mogą nam służyć nawet przez kilka lat – wszystko zależy od tego jak będziemy o nie dbać i czy wciąż będą dla nas odpowiednie. Gotowe okulary do czytania są znacznie gorszej jakości, często powodują występowanie alergii, a co gorsza – ostrość widzenia wpływa na deformację obrazu.

Pytania i odpowiedzi – okulary do czytania damskie i męskie

Czy okulary do czytania i komputera są dobrym rozwiązaniem?

Tak, jeżeli w klasycznych okularach do czytania występuje również specjalna powłoka antyrefleksyjna oraz z filtrami. Tylko wtedy odpowiednio zabezpieczają one nasze oczy.

Czy możliwe jest chodzenie w okularach do czytania?

Jest możliwe, ale nie wolno tego robić, jeżeli nie posiadamy okularów do czytania i chodzenia – czyli 2w1. Dlaczego? Ponieważ są one dedykowane do patrzenia z bliskiej odległości, co nie sprawdziłoby się w praktyce podczas spaceru.

Jakie okulary do czytania wybrać?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć bez przeprowadzenia najpierw odpowiednich badań, w innym razie źle dobrane np. za mocne okulary do czytania mogą jeszcze bardziej pogorszyć nasz wzrok. Po każdym badaniu otrzymasz zalecenie od lekarza, z którym powinieneś udać się do salonu optycznego, a tam specjaliści pomogą Ci wybrać idealne okulary.

Jakie okulary do czytania plusy czy minusy?

Wszystko zależy od tego czy masz problemy z widzeniem rzeczy znajdujących się blisko Ciebie, czy w oddali – i w tym przypadku okulista pomoże Ci to zidentyfikować.

Badajmy się regularnie i zadbajmy o komfort życia i jakość widzenia z odpowiednio dobranymi okularami do czytania.