PiekneOksy

Okulary do czytania

Dlaczego poszukujemy okularów do czytania?

Starzejemy się – to nieuchronny proces, któremu podlegamy wszyscy od chwili narodzin. Oczy to jeden z najwrażliwszych organów w naszym organizmie – służą nam intensywnie i w naturalny sposób starzeją razem z nami. Ten proces ujawnia się zwykle zaraz po 40-tych urodzinach i w języku medycznym nosi nazwę prezbiopii. Soczewka oka staje się coraz mniej elastyczna i pogarsza się nasza zdolność widzenia przedmiotów z bliska – tracimy zdolność akomodacji – elastyczną możliwość dostosowywania się oka do różnych odległości obserwowanych obiektów. Jest to szczególnie odczuwalne w czasie wykonywania czynności, które wymagają koncentracji wzroku na bliskich obiektach. Chyba najczęstszą wśród nich jest czytanie – dlatego coraz powszechniej do niwelowania objawów prezbiopii używamy okularów do czytania.

Co zrobić przy pierwszych objawach prezbiopii?

Przy pierwszych objawach prezbiopii takich jak:

  • odruch odsuwania książki lub gazety, aby przeczytać  treść
  • oddalanie  telefonu w czasie wybierania numeru, oglądania zdjęć, pisania czy czytania smsów
  • trudność z dostosowaniem wzroku do wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości
  • zamazany obraz

powinniśmy się udać do specjalisty okulisty  lub optometrysty który wykluczy inne wady wzroku czy choroby oczu (np. jaskrę). Jeśli nasza diagnoza to właśnie utrata elastyczności soczewki oka spowodowana wiekiem, najprostszym sposobem jej korekcji będzie stosowanie okularów do czytania.

Jak działają okulary do czytania?

Okulary przeznaczone do czytania nie różnią się pod względem budowy ani sposobu działania od zwykłych okularów korekcyjnych. Posiadają soczewki okularowe, które charakteryzują się różną wartością dioptrii (zdolności skupienia lub rozproszenia światła przez soczewkę). Okulary do czytania wyposażone najczęściej w soczewki jednoogniskowe dopasowane do indywidualnej odległości z jaką użytkownik czyta. Zazwyczaj wynosi ona od 30 do 40 cm. Nie ma też potrzeby noszenia takich okularów przez cały dzień. Znaczące dla zdrowia i ochrony oczu jest korygowanie widzenia jedynie w trakcie czynności, które są obciążające dla wzroku – czytania, pisania, szycia, majsterkowania, robót ręcznych.

Jak wybrać okulary do czytania?

Kwestią znaczącą pozostaje jakość soczewek stosowanych w okularach do czytania. Gotowe rozwiązania, które są obecnie tak łatwo dostępne są niebezpieczne dla naszego wzroku. Soczewki takich okularów są jednakowe dla obojga oczu i nie są dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Nie uwzględniają np. rozstawu źrenic. Może to prowadzić do efektów pryzmatycznych co powoduje przemęczenie wzroku, bóle głowy, mdłości, a nawet migreny. Gotowe okulary do czytania nie są w stanie zapewnić optymalnej korekty wzroku, jaką oferują te wybrane z pomocą optyka. Warto więc zainwestować w specjalnie dobrane okulary do czytania, których soczewki są dopasowywane do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz jego standardowej odległości czytania. Pozwalają one odzyskać komfortowe widzenie bliży i zapewniają optymalną ochronę przed pogłębianiem się prezbiopii.

Szkła z powłoką czy bez?

Okulary do czytania używane są tylko w wybranych okolicznościach, na które jednak chcemy zawsze być gotowi. Do wyboru mamy kilka opcji dodatkowych powłok zabezpieczających i podnoszących komfort użytkowania okularów do czytania.
Ponieważ okulary te nierzadko towarzyszą nam ukryte w kieszeni, schowane bez specjalnego futerału, ich szkła narażone są na zarysowania. Inwestycja w poprawę trwałości soczewek pozwoli nam korzystać z okularów dłużej. Do ochrony szkieł służą specjalne powłoki antyrefleksyjne, w które wyposażone są dobrej jakości soczewki dobrane przez optyka.
Dodatkowo możemy dobrać do naszych okularów do czytania powłoki antyrefleksyjne redukujące odbicia na powierzchni soczewki lub specjalne powłoki chroniące oczy podczas pracy z komputerem – ponieważ okulary do czytania bardzo często są przygotowane również do pracy z monitorami urządzeń cyfrowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze oprawek okularów do czytania?

W przypadku oprawek do okularów, z których korzystamy, spędzając długie godziny nad lekturą, majsterkowaniem, pracami ręcznymi, najważniejszym kryterium wyboru jest wygoda. Oprawki takie powinny posiadać dobrze dopasowane, nieuciskające nanośniki i miękko osadzone, niezbyt ciasne zauszniki. Przypadkowy wybór tych newralgicznych elementów, ich nieodpowiednie dopasowanie mogą uniemożliwiać dłuższe korzystanie z okularów i powodować różnego rodzaju bóle czoła, głowy, wrażenie ucisku.

Jest wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę, inwestując w dobre okulary do czytania. Przez wszystkie etapy wyboru przeprowadzą Państwa nasi specjaliści z Salonów Optycznych Dr Oko w Legnicy, Chojnowie i Lubinie. Tutaj możecie wykonać badania potrzebne do rozstrzygnięcia, jakie potrzeby ma Państwa wzrok, a następnie wybrać zgodne z nimi okulary dobrej jakości, służące i chroniące przez długi czas.

Potrzebujesz pomocy ?

Masz jakieś pytania? Nie wahaj się skontaktować z nami bezpośrednio. Nasz zespół odpisze do Ciebie w ciągu kilku godzin, aby Ci pomóc.