odbierz szkła korekcyjne za 1zł!

Okulary do dali

Okulary do dali to sprawdzony sposób, aby patrzeć ponad horyzont

Bez względu na to, jaką masz wadę wzroku, powinieneś udać się do okulisty, aby móc precyzyjnie dobrać odpowiednie szkła korekcyjne. Jeżeli nie widzisz wyraźnie, wiele czasu spędzasz przy komputerze i książkach lub w Twojej rodzinie jest ktoś, kto również ma problemy ze wzrokiem – to tylko kilka z przyczyn, które mogą świadczyć o konieczności noszenia okularów do dali.

Okulary do dali plus czy minus? 

Okulary, które potocznie nazywane są “minusami” stworzone zostały z myślą o osobach mających trudności z dostrzeganiem tego co znajduje się dalej, natomiast widzących bliskie otoczenie bez zarzutów. W tym przypadku używa się określenia “krótkowzroczność”. Przypadłość ta jest na tyle uciążliwa, że jej nieodpowiednie zwalczanie skutkuje jej nasileniem. 

Okulary, które nazywane są “plusami” dedykowane są osobom cierpiącym na nadwzroczność. Oznacza to, że doskonale widzą one dalekie otoczenie, w przeciwieństwie do rzeczy znajdujących się tuż przy nich. Jeżeli wada ma zaawansowane stadium, można mieć trudności z widzeniem zarówno daleko, jak i blisko. Tym razem lekceważenie problemu nie da o sobie zapomnieć, ponieważ nadmierny wysiłek układu optycznego będzie przyczyną bólu głowy, a w przypadku dzieci może doprowadzić nawet do zeza.

Okulary do dali – co to znaczy?

Okulary do dali zawierają szkła korekcyjne o konkretnych właściwościach, które są odpowiednie dla osób zmagających się z krótkowzrocznością i nadwzrocznością. Jeżeli występuje u Ciebie osłabiony układ optyczny to promienie świetlne, zamiast skupiać się na siatkówce, to robią to za nią. Kiedy zatem powinieneś nosić okulary do dali? Najprościej mówiąc, jeżeli masz problem, z wyraźnym postrzeganiem obiektów znajdujących się od Ciebie w większej odległości to koniecznie udaj się na badania wzroku, aby otrzymać zlecenie zawierające parametry, które powinny spełniać odpowiednio dopasowane szkła. 

Co sprawia, że okulary korekcyjne do dali są dla nas konieczne?

Na krótkowzroczność i nadwzroczność wpływają różne czynniki m.in.:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • styl życia,
  • wykonywany zawód,
  • ilość czasu spędzana przed komputerem,
  • długie czytanie, często przy sztucznym świetle,
  • długotrwałe pisanie.

Tak więc wszystko to, co znacząco obciąża oko i wykorzystuje sporą moc układu optycznego.

Jakie okulary do dali wybrać?

Odpowiedź na to pytanie można udzielić jedynie po przeprowadzaniu badania wzroku. W zależności od nasilenia problemu zostają dobrane odpowiednie szkła. Nie decyduj się na zakup gotowych już okularów, ponieważ jest spore prawdopodobieństwo, że będą one za słabe lub – co gorsza – za mocne, a to może sprawić, że problem się znacznie pogłębi. Podczas składania zamówienia w salonie optycznym, specjaliści doradzą Ci przy wyborze powłok szkieł oraz oprawek. Dlatego podczas rozmowy wspomnij o tym, jaki rodzaj pracy wykonujesz czy prowadzisz aktywny tryb życia, czy może dużo czytasz – adekwatnie do Twojego stylu życia zostaną stworzone idealne okulary do dali.

Jak nosić okulary do dali?

Zastanawiasz się, czy możesz zrezygnować z noszenia okularów albo, czy w okularach do dali można czytać? Jeżeli masz wadę wzroku, kategorycznie nie porzucaj okularów bez konsultacji z lekarzem – zawsze przestrzegaj jego zaleceń. Lekceważenie problemu tylko go spotęguje, a możliwe jest, że dzięki odpowiednio dobranym okularom skorygujesz swoją wadę i za jakiś czas nie będą one już koniecznością. Bez względu na to czy aktualnie czytasz, pracujesz przy komputerze czy piszesz – pamiętaj, aby nosić okulary do dali.

Pytania i odpowiedzi – okulary do czytania damskie i męskie

Czy okulary do czytania i komputera są dobrym rozwiązaniem?

Tak, jeżeli w klasycznych okularach do czytania występuje również specjalna powłoka antyrefleksyjna oraz z filtrami. Tylko wtedy odpowiednio zabezpieczają one nasze oczy.

Czy możliwe jest chodzenie w okularach do czytania?

Jest możliwe, ale nie wolno tego robić, jeżeli nie posiadamy okularów do czytania i chodzenia – czyli 2w1. Dlaczego? Ponieważ są one dedykowane do patrzenia z bliskiej odległości, co nie sprawdziłoby się w praktyce podczas spaceru.

Jakie okulary do czytania wybrać?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć bez przeprowadzenia najpierw odpowiednich badań, w innym razie źle dobrane np. za mocne okulary do czytania mogą jeszcze bardziej pogorszyć nasz wzrok. Po każdym badaniu otrzymasz zalecenie od lekarza, z którym powinieneś udać się do salonu optycznego, a tam specjaliści pomogą Ci wybrać idealne okulary.

Jakie okulary do czytania plusy czy minusy?

Wszystko zależy od tego czy masz problemy z widzeniem rzeczy znajdujących się blisko Ciebie, czy w oddali – i w tym przypadku okulista pomoże Ci to zidentyfikować.

Badajmy się regularnie i zadbajmy o komfort życia i jakość widzenia z odpowiednio dobranymi okularami do czytania.