PiekneOksy

Okulary z antyrefleksem, czyli jakie? Do czego służy antyrefleks w szkłach?

  • Przez: droko
  • 4 maja 2022

Antyrefleks – słowo, z którym na pewno się spotkałeś w trakcie wizyty u okulisty lub optyka. Specjaliści bowiem często zachęcają wybrać okulary z antyrefleksem, które zapewniają odpowiednią ochronę oczu w różnych warunkach. Ale czym dokładnie jest ta powłoka? Jakie są jej odmiany? Kto powinien zdecydować się na szkła z antyrefleksem? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części dzisiejszego wpisu – zachęcamy do lektury!

Antyrefleks – antyodblaskowa powłoka soczewki

„Antyrefleks – co to?” – to jedno z najczęściej padających pytań wśród osób, które planują zakup nowych okularów korekcyjnych.

Warto wiedzieć, że jest to dodatkowa powłoka/warstwa znajdująca się na szkle, której głównym zadaniem jest odbijanie światła od powierzchni soczewki. Można powiedzieć, że okulary z antyrefleksem wpuszczają do oka o wiele więcej światła, aniżeli standardowe szkła korekcyjne.

Okulary z antyrefleksem – czy warto je wybrać?

Niezależnie od tego, czy są to zerówki z antyrefleksem, czy szkła korekcyjne skupiające (popularne „plusy”), bądź też rozpraszające (tzw. minusy), warto sięgnąć po dodatkową ochronę w postaci tejże powłoki. Dlaczego?

Warto wiedzieć, że warstwa antyrefleksowa znacząco zwiększa wartość użytkową okularów. Oprócz tego, że przepuszcza znacznie więcej światła do oka i w dużym stopniu redukuje odblaski, poprawia również kontrast widzenia oraz odwzorowanie barw. Co więcej, antyrefleks chroni szkła przed zarysowaniami.

W tym miejscu warto zauważyć dodatkowy aspekt dobrego odbijania światła, a mianowicie to, że w czasie codziennego użytkowania okularów nasze oczy są dobrze widoczne dla rozmówców – zarówno na żywo, jak i na zdjęciach, czego nie możemy powiedzieć o tradycyjnych szkłach, mających problem z fleszem aparatu (w przypadku okularów z antyrefleksem nie ma mowy o „lustrzanym” efekcie).

Jakie są rodzaje i kolory antyrefleksu?

Warto wiedzieć, że szkła z antyrefleksem mogą występować w kilku odmianach. Standardowa powłoka antyrefleksyjna występuje najczęściej w kolorze zielonym, choć możemy spotkać się również z niebieskim lub fioletowym zabarwieniem. W tym miejscu jednak warto skupić się na poszczególnych rodzajach antyrefleksu. Powłoki te bowiem mogą posiadać wiele dodatkowych warstw takich jak:

  • achromatyczna (bezbarwna),
  • oleofobowa, która doskonale redukuje odciski palców,
  • antystatyczna, czyli taka, która zmniejsza osadzanie się kurzu,
  • hydrofobowa, dzięki której soczewki są wodoodporne,
  • tzw. Blue Control (chroniąca oczy przed wpływem niebieskiego światła, polecana każdemu, kto spędza wiele godzin przed ekranem komputera/telefonu),
  • chroniąca przed promieniowaniem UV.

Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób wyczyścić okulary z antyrefleksem, aby nie porysować szkieł.

Warto wiedzieć, że nie ma tutaj dużej filozofii – takie okulary należy wyczyścić w podobny sposób, jak w przypadku tradycyjnych szkieł. Najlepszym rozwiązaniem okaże się w tym wypadku dobry płyn do czyszczenia okularów z antyrefleksem oraz delikatna ściereczka z mikrofibry. Jeśli nie masz pod ręką płynu, możesz z powodzeniem zmoczyć szkła za pomocą letniej wody i płynu do mycia naczyń – najlepiej takiego, który nie bazuje na agresywnych substancjach chemicznych.

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Nie jest to trudne, bowiem powłoka antyrefleksyjna widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Soczewki, które nie posiadają tej warstwy, w trakcie odbijania światła wyglądają jak lustro i nie pozwalają dojrzeć oczu zza szkiełek. Jeżeli zobaczysz swoje odbicie w okularach swojego rozmówcy, możesz być pewny, że nie posiadają one antyrefleksu.

Kolejną kwestią jest charakterystyczny kolor – jeśli dobrze się przyjrzymy, na pewno dostrzeżemy delikatne zielone zabarwienie w trakcie kontaktu ze światłem. Jest to znak, że dana osoba posiada w swoich okularach powłokę antyrefleksyjną.

Zerówki z antyrefleksem i okulary korekcyjne – kto powinien się zdecydować?

Komu polecane są okulary z antyrefleksem? Szczególnie tym osobom, których praca w dużym stopniu angażuje wzrok. Mowa tutaj jest m.in. o informatykach, kierowcach, chirurgach, a także studentach, którzy w dużej mierze chodzą na zajęcia online i praktycznie przez większość dnia siedzą przed ekranem komputera.

Szukasz stylowych okularów z antyrefleksem? W takim razie odwiedź nasz sklep – piekneoksy.pl. Jak sama nazwa wskazuje, znajdziesz w nim modne okulary dla kobiet i mężczyzn, które dodadzą uroku każdej osobie. Przejrzyj pełną ofertę i zadbaj o wzrok, podkreślając jednocześnie swój styl. Zapraszamy! Piękne Oksy – sklep z okularami online.

Zostaw komentarz