odbierz szkła korekcyjne za 1zł!

Parujące okulary – jak sobie z nimi poradzić?

Każda osoba, która nosi okulary, zmaga się z ich parowaniem, a w szczególności w okresie zimowym, kiedy to temperatura na zewnątrz znacznie różni się od tej, jaka jest w pomieszczeniu. Parowanie okularów zaburza widzenie, przez co bardzo łatwo może dojść do wypadku, zwłaszcza kiedy idziemy po schodach lub na naszej drodze stoi jakaś przeszkoda, którą powinniśmy ominąć. Ponadto ciągłe zdejmowanie szkieł w celu ich wycierania może być bardzo uciążliwe. Na szczęście z tym problemem można sobie poradzić. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak zapobiec parowaniu okularów.

Skąd biorą się parujące okulary?

Na początku warto wyjaśnić, czym jest zjawisko parowania okularów. Jest spowodowane bardzo dużą różnicą temperatur, która następuje nagle. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do kontaktu ciepłego powietrza z zimną powierzchnią okularów, przez co obecna w powietrzu wilgoć zaczyna się skraplać i osadzać na szkłach.  Taka sytuacja może również nastąpić w, przypadku gdy nasza oprawa okularowa nie jest odpowiednio dopasowana do kształtu twarzy, albowiem jeśli szkła znajdują się zbyt blisko niej, zablokowana zostaje odpowiednia cyrkulacja powietrza pomiędzy szkłami a twarzą. W tej sytuacji powinno się udać do optyka w celu wyregulowania oprawek bądź zakupienia nowych, które będą nam lepiej pasować.

Co zrobić, żeby okulary nie parowały?

Aby skutecznie zapobiec parowaniu okularów, możesz udać się do optyka w celu nałożenia na soczewki powłoki hydrofobowej. Ta powłoka uszlachetniająca sprawia, że cząsteczki wody nie przywierają do pokrytych przez nią powierzchni. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania parowanie okularów jest ograniczone do minimum. Ponadto, kiedy z powodu warunków pogodowych soczewka ulega zaparowaniu, to czas jej odparowania przebiegnie znacznie szybciej w porównaniu do soczewek, które nie są pokryte warstwą hydrofobową.

Kolejny sposób na parujące okulary to zaopatrzenie się w różnego rodzaju żele, które mają temu zapobiec. Albowiem pozostawiają one niewidoczny filtr, który chroni przed ich nadmiernym zaparowaniem. Należy pamiętać, żeby rozprowadzić go po obu stronach soczewki tak, aby mógł działać prawidłowo. Dobrym środkiem może być również spray przeciw parowaniu okularów. Tego typu produkt pozwala na usunięcie wszelkich zabrudzeń i kurzu z powierzchni szkła okularowego, a dodatkowo pozostawia za sobą specjalną warstwę, która zapobiega parowaniu okularów. Warto jednak dodać, że jego działanie utrzymuje się jedynie do momentu ich umycia.

Sposobem na parujące okulary mogą być również jednorazowe chusteczki.Ich działanie jest niezwykle krótkie, albowiem trwa jedynie 24 godziny, przez co wymagają powtórnego użycia. Niektóre chusteczki w swoim składzie zawierają alkohol, który może doprowadzić do uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej. Dlatego warto przed zakupem zapoznać się z ich składem.

Parujące okulary w maseczce

Jeśli podczas noszenia okularów używamy maseczek ochronnych, powinniśmy pamiętać o właściwym ich dopasowaniu. Ściśle przylegająca do nosa maseczka zminimalizuje wtłaczanie między okulary a twarz wilgotnego i ciepłego powietrza. Jeśli to nie pomoże, możesz spróbować założyć maseczkę na tyle wysoko, aby jej górna krawędź znajdowała się pod noskiem i dolną częścią oprawek okularów. W momencie, kiedy nosimy maseczkę, warto spróbować zmienić szkła na soczewki kontaktowe. W przeciwieństwie do nich nigdy nie zaparują. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny podczas ich zdejmowania i zakładania.

Domowe sposoby na parujące okulary

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z powyższych rozwiązań i nie wiesz, co zrobić, żeby okulary nie parowały, spróbuj skorzystać z rozwiązania, jakim jest domowy płyn hydrofobowy. Aby stworzyć taki płyn, możesz użyć gliceryny, płynu do mycia naczyń bądź mydła w płynie.

Kiedy zdecydujemy się na użycie gliceryny, należy niewielką jej ilość wetrzeć w soczewki za pomocą miękkiej ściereczki natomiast w przypadku płynu i mydła  należy rozrobić je z wodą i zanurzyć w niej okulary, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *