odbierz szkła korekcyjne za 1zł!

PD w okularach, czyli jak zmierzyć rozstaw źrenic?

PD w okularach, czyli jak zmierzyć rozstaw źrenic?

Komfort noszenia okularów będziemy odczuwać wyłącznie wtedy, gdy będą one idealnie dopasowane. Do ich wykonania niezbędne jest poznanie dokładnych wartości PD, czyli rozstawu źrenic. W związku z tym, że dokonanie precyzyjnego pomiaru to klucz do sukcesu, warto tę kwestię powierzyć specjaliście, jeśli jednak chciałbyś zająć się tym samodzielnie – koniecznie zostań z nami do końca. Opowiemy o tym czym dokładnie jest PD, a także, w jaki sposób można dokonać pomiaru.

Co to jest PD – okulary i ich dopasowanie

Zastanawiasz się, co to jest PD w okularach? Najprościej mówiąc, jest to odległość między środkami źrenic oczu, czyli po prostu ich rozstaw. Po dokonaniu pomiaru PD jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jak powinny zostać wykonane idealne dla nas okulary, aby były wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Wartość, jaka określa odcinek między środkiem jednej źrenicy a drugiej, jest niezbędna, aby firma zajmująca się tworzeniem okularów, mogła stworzyć projekt adekwatny do budowy Twoich oczu.

PD zawsze podawany jest w milimetrach, aby zmaksymalizować poziom dokładności, a tym samym zminimalizować ryzyko niedociągnięć. Ile najczęściej wynosi pomiar rozstawu źrenic? W przypadku osoby dorosłej zazwyczaj mieści się w przedziale od 54 do 74 mm, natomiast w przypadku dziecka od 43 do 54 mm.

Pomiar rozstawu źrenic – czy jego wynik może ulec zmianie?

Jeśli pomiar rozstawu źrenic został przeprowadzony w okresie dorastania – nieunikniona będzie konieczność jego powtórnego przeprowadzenia, ponieważ wraz z dojrzewaniem wartość PD będzie ulegała zmianie. Inaczej sprawa wygląda gdy pomiarem zajmiemy się, będąc już osobą dorosłą – wtedy może nam on wystarczyć nawet do końca życia.

Niewłaściwy pomiar rozstawu źrenic – objawy

Poszukując informacji o tym jak zmierzyć rozstaw źrenic, z pewnością chcesz zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu podczas noszenia okularów. Bez wątpienia jest to niezwykle ważne, natomiast wiedz, że poza naszą wygodą, ma to znacznie większe znaczenie. Źle przeprowadzony pomiar rozstawu źrenic, będący przyczyną nieodpowiednio dopasowanych okularów, może skutkować m.in.:

 • pogorszeniem ostrości widzenia,
 • złym samopoczuciem,
 • problemem z koncentracją,
 • bólem głowy i oczu,
 • dyskomfortem,
 • uczuciem zmęczenia,
 • problemem z widzeniem przestrzennym.

Nasilenie niepożądanych objawów w dużej mierze zależy od wady wzroku, jaką posiadamy, dlatego, aby im zapobiec, warto skorzystać z pomocy fachowcy.

Jak zmierzyć rozstaw źrenic? Krok po kroku

Jednogłośnie można stwierdzić, że pomiar rozstawu źrenic to zadanie, którym najczęściej zajmuje się specjalista, a którego wartości umieszczane są na recepcie na okulary. W tym celu wykorzystuje on urządzenie zwane pupilometrem, dzięki któremu PD można określić z bardzo dużą dokładnością. Zawsze jednak lepiej jest wiedzieć więcej niż mniej, dlatego zapoznaj się z instrukcją jak zmierzyć rozstaw źrenic samodzielnie.

W tym celu będzie Ci potrzebne:

 • lustro umieszczone na wysokości oczu,
 • linijka,
 • długopis,
 • kartka.

Co musisz zrobić?

 1. Stań w odległości około 25 cm od lustra. Niezwykle ważne jest, aby było ono odpowiednio oświetlone.
 2. Spójrz prosto w lustro i umieść linijkę ponad grzbietem nosa – na wysokości brwi.
 3. Wartość “zero” umieszczona na linijce powinna znaleźć się na wysokości środka lewego oka – w tym czasie prawe powinno być zamknięte.
 4. Trzymając linijkę nieruchomo, zamknij lewe oko, a otwórz prawe.
 5. Odczytaj wartość, która znajduje się idealnie na wysokości środka źrenicy prawego oka.
 6. Zapisz wynik pomiaru.

Aby zyskać większą pewność, że rozstaw został właściwie zmierzony – warto powtórzyć te czynności kilkukrotnie. Dzięki temu będziesz w stanie wykluczyć ewentualne błędy pomiarowe. Jeśli masz trudność utrzymania w nieruchomej pozycji linijki lub ciężko Ci zwizualizować idealny punkt centralny oka – możesz zaznaczyć na skórze miejsce, na którego wysokości znajduje się środek źrenicy, a następnie od niego dokonywać pomiaru.

Wszystkich znających już wartość swojego pomiaru PD zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą produktową, która bogata jest w wysokiej jakości asortyment – sklep z okularami piekneoksy.pl.

 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *