PiekneOksy

Recepta na okulary – jak ją czytać?

  • Przez: droko
  • 29 czerwca 2022

Jesteś już po wizycie u okulisty i właśnie zorientowałeś się, że niewiele rozumiesz z recepty na okulary, którą otrzymałeś? Jej odczytanie dla wielu osób jest nie lada wyzwaniem, a wszystko dlatego, że w żadnym stopniu nie przypomina ona klasycznej recepty na leki. Zanim zaczniesz rozglądać się za oprawkami, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak czytać receptę na okulary, abyś mógł cieszyć się z jakości widzenia, dzięki odpowiednio dopasowanym szkłom.

Recepta okularowa – czym właściwie jest?

Na początek wyjaśnijmy sobie, czym dokładnie jest recepta okularowa. Jest to nic innego jak pisemne zlecenie lekarza okulisty lub optometrysty na wyrób medyczny, w tym przypadku – okulary. Można z niego wyczytać, jakie parametry powinny posiadać idealne dla nas szkła. Jeżeli optyk, u którego byliśmy na badaniach, posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, to istnieje możliwość na częściowe zrefundowanie, które może wynosić nawet 70% ceny szkieł. Dzięki temu z Twojego portfela ubędzie znacznie mniej pieniędzy. W przypadku dzieci ten rodzaj rekompensaty sięga nawet 100% ceny szkieł. Między innymi z tego względu warto wcześniej poświecić trochę więcej czasu, aby znaleźć odpowiedniego dla nas specjalistę.

Jak czytać receptę na okulary?

Okulary są jednym z wyrobów medycznych, który wykonywany jest na zamówienie, według informacji zawartych na recepcie. Zatem wyjaśnijmy sobie kluczowe skróty, z którymi możemy mieć styczność:

  • OL – lewe oko,
  • OP – prawe oko,
  • dal – jest to część recepty dedykowana osobom z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością,
  • bliż – dotyczy okularów przeznaczonych do pracy przy komputerze lub do czytania.

Oprócz tych podstawowych oznaczeń warto jeszcze wiedzieć m.in. co to jest sfera w okularach? Czym jest SPH soczewki? A także co przedstawia parametr sfera a co cylinder? Po kolei sfera jest parametrem, który wyrażony jest w tzw. dioptriach i określa ona siłę wraz z mocą danej soczewki – może mieć wartość dodatnią lub ujemną. I właśnie sfera to w skrócie SPH. Natomiast cylinder, to parametr, który określa stopień korekcji astygmatyzmu – jego wartość również może być zarówno dodatnia, jak i ujemna, a także występuje w bliży oraz dali. Musimy pamiętać, że istnieje coś takiego jak oś cylindra, która jest także kluczowa dla astygmatyzmu oraz wyraża się ją w stopniach od 0 do 180. Ta oś wykorzystywana jest tylko w szkłach cylindrycznych. I ostatnie zagadnienie, które warto rozumieć to rozstaw źrenic (PD), czyli odległość między źrenicami, która jest wyznaczana w milimetrach.

Recepta na okulary – wzór

Recepta okularowa ma uniwersalny wzór, tak aby jej zawartość była zrozumiała zarówno dla okulistów, jak i optyków, u których będziemy dobierać odpowiednie szkła. Każde zlecenie lekarskie musi zawierać dane pacjenta, a także niezbędne parametry okularów. Przykładowy wzór recepty na okulary:

RECEPTA

Imię i nazwisko pacjenta: ……………………………………………………………………………

Sfera Cylinder Odległość źrenic
Dal OP
OL
Bliż OP
OL

Zalecane soczewki okularowe: ………………………………………………………………………

Ważność recepty na okulary

W związku z tym, że recepta okularowa zawiera bardzo dokładne parametry, a nasz wzrok z upływem czasu może się pogorszyć, to jest ona możliwa do zrealizowania tylko przez 30 dni. Kwestii związanych z naszym zdrowiem nie powinniśmy odkładać na później, ponieważ może się ono znacznie pogorszyć, a nasz budżet może na tym sporo ucierpieć gdy na przykład w niedługim czasie będziemy musieli zakupić drugą parę okularów.

Czy bez recepty okularowej nie zakupie okularów korekcyjnych?

Do zrealizowania zakupu okularów korekcyjnych nie musisz dysponować receptą, ponieważ salony optyczne posiadają w swojej ofercie już gotowe okulary, które różnią się od siebie parametrami. Jednak decydowanie się na zakup okularów “w ciemno” może nie być do końca dobrym rozwiązaniem. Istnieje duże ryzyko, że szkła korekcyjne będą nieodpowiednio dobrane, co spowoduje niską jakość widzenia, dyskomfort, a co gorsza może doprowadzić do większych problemów ze wzrokiem, niż mieliśmy do tej pory. Dlatego warto zapisać się najpierw na specjalistyczne badania, a dopiero później z zaleceniami udać się na zakupy.

Co ważne, w przypadku zamawiania okularów za pośrednictwem internetu posiadanie owej recepty okularowej jest konieczne, ponieważ to Ty będziesz wpisywać w wyznaczone miejsca odpowiednie cyfry zawarte w zleceniu. Jeżeli interesuje Cię zakup online, to odwiedź nasz sklep z okularami piekneoksy.pl i ciesz się z szerokiego wyboru oprawek zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Interesujesz się tematem okulistycznym? Regularnie przeglądaj naszego bloga i bądź bogatszy o sporą dawkę przydatnej wiedzy!

2.3/5 - (6)

Zostaw komentarz