odbierz szkła korekcyjne za 1zł!

Refrakcja oka – na czym polega i jakie wyróżniamy zaburzenia refrakcji i akomodacji?

Refrakcja oka – na czym polega i jakie wyróżniamy zaburzenia refrakcji i akomodacji?

Jeśli ktoś nie zagłębiał się dokładnie w anatomię człowieka, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie słyszał o czymś, co określane jest jako refrakcja oka. Bez wątpienia ciężko sobie wyobrazić co to może znaczyć, jednak faktem, jest, że refrakcja tak samo jak akomodacja odgrywa niezwykle kluczową dla prawidłowego widzenia rolę. Istnieje ryzyko wystąpienia również jej zaburzeń, dlatego zebraliśmy na ten temat najważniejsze informacje, abyś i Ty wiedział jakich sygnałów nie należy lekceważyć.

Czym jest refrakcja oka?

Na samym wstępie musimy zająć się wyjaśnieniem zagadnienia, tak abyś był w stanie zrozumieć dalszą część artykułu. Zatem – co to jest refrakcja oka? Najprościej mówiąc, jest to proces, który polega na załamywaniu promieni świetlnych, dzięki którym mamy możliwość dostrzegania poszczególnych obiektów.

Krok po kroku o tym jak przebiega cały proces:

Gdy zachodzi refrakcja oka, promienie światła odbijają się lub przechodzą przez obserwowany obiekt i choć początkowo docierają one do rogówki, czyli przedniej części gałki ocznej to następnie przenikają przez soczewkę i trafiają do siatkówki. Kolejnym etapem jest pobudzenie receptorów, dzięki którym powstają impulsy przenoszone do mózgu – w wyniku tego procesu promienie świetlne zostają załamane na soczewce oraz rogówce. To, co jest szczególnie ważne, to fakt, że struktury pełnią taką samą rolę jak szkło powiększające, a dzięki właściwie zachodzącej refrakcji oka jesteśmy w stanie zobaczyć to co znajduje się w pobliżu. Kluczową rolę odgrywa również mięsień rzęskowy i jego skurcze, czyli w skrócie akomodacja oka.

Zaburzenie refrakcji i akomodacji oka – wady

Jak się zapewne domyślasz, istnieje ryzyko, że nie wszystko będzie przebiegało, tak jak powinno i będą doskwierały nam wady refrakcji. Najczęściej wynikają one z ogniskowania promieni świetlnych za lub przed siatkówką, co wiąże się z pogorszeniem jakości widzenia, czego efektem może być rozmazany obraz.

Jakie mogą być zaburzenia refrakcji i akomodacji oka?

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego omawiając temat refrakcji oka i jej możliwych wad, nawiązujemy także do akomodacji. Sprawa jest niezwykle prosta – można rzec, że w pewnym sensie oba procesy się wzajemnie uzupełniają i odpowiadają za prawidłowe i wyraźne widzenie. Skoro tę kwestię mamy już wyjaśnioną czas omówić jakie zaburzenie refrakcji i akomodacji oka może nam dokuczać.

  • Krótkowzroczność – występuje w momencie gdy promienie świetlne ogniskują przed siatkówką, czego rezultatem jest obraz pozbawiony ostrości.
  • Nadwzroczność – inaczej nazywana dalekowzrocznością wynika z nieprawidłowego położenia siatkówki względem soczewki i rogówki (jest zbyt blisko). W takiej sytuacji promienie świetlnie nie mogą się prawidłowo przecinać, a tym samym uniemożliwia to stworzenie ostrego obrazu.
  • Astygmatyzm – określany jest również jako niezborność, której źródłem problemu jest zaburzona symetria oka, przyczynia się to do nieprawidłowego załamywania promieni świetlnych (w inny sposób w poziomie i w inny w pionie). Otrzymywany obraz może być nie tylko pozbawiony ostrości, ale nawet zniekształcony.

Jeśli chodzi o typowe zaburzenia akomodacji to nie w sposób nie wspomnieć o starczowzroczności, która jak sama nazwa wskazuje, wynika z upływających lat. Wraz z wiekiem soczewka traci na ekstatyczności, a my mamy większe trudności z wyraźnym widzeniem tego co znajduje się w blisko nas.

Diagnostyka – jakie badanie refrakcji oka wybrać?

Zacznijmy od tego, że zawsze gdy odczuwasz pogorszenie stanu swojego zdrowia, powinieneś udać się do lekarza. Znacznie łatwiej jest radzić sobie z wszelkimi dolegliwościami gdy są one zdiagnozowane w początkowej fazie. Jeśli chodzi o badanie refrakcji oka, może zostać ono przeprowadzone na kilka sposobów – wyszczególniliśmy dwa z nich.

  • Subiektywna metoda Dondersa – opiera się na przeprowadzeniu badania ostrości, gdy pacjent patrzy w dal przez soczewki o różnej mocy. Robi się to do momentu stwierdzenia przez badanego, że osiągnął najostrzejszy obraz.
  • Obiektywna metoda, czyli skiaskopia nazywana retinoskopią – w tym przypadku badanie polega na rzutowaniu promieni świetlnych na dno oka, po czym obserwowany jest kierunek ruchu czerwonego odblasku w obrębie źrenicy.

Jak korygować zaburzenia refrakcji oka?

Wady refrakcji oka to dość powszechna dolegliwość, jednak nie oznacza to, że nie możemy sobie z nią w żaden sposób poradzić. Istnieje kilka możliwości pomagających w niwelowaniu zaistniałego problemu, należą do nich m.in.:

  • okulary;
  • soczewki kontaktowe;
  • zabieg chirurgiczny;
  • laserowa korekcja wzroku.

Musisz mieć na uwadze, że o wyborze metody korygowania wady wzroku najważniejszy głos ma specjalista, bazujący na wynikach badań i szczegółowym wywiadzie.

Po takiej dawce wiedzy mamy nadzieję, że refrakcja oka nie jest już dla Ciebie czymś tajemniczym, natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaburzeniach akomodacji oka, zachęcamy do przeczytania artykułu na ten temat “Co to jest akomodacja oka? Podpowiadamy jak sobie z nią radzić” – sklep z okularami piekneoksy.pl.

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *