PiekneOksy

Soczewki kontaktowe

Dlaczego decydujemy się na soczewki kontaktowe?

Decyzję o stosowaniu soczewek kontaktowych zamiast okularów podejmujemy z różnych przyczyn. Pierwszą zazwyczaj jest komfort użytkowania – soczewki pozwalają nam nie pamiętać o okularach. Okulary są delikatnym przedmiotem ograniczającym nasze możliwości dynamicznego i swobodnego poruszania się, uczestniczenia w aktywnych czynnościach takich jak taniec, sporty, szybka jazda na rowerze itp. Soczewki kontaktowe pozwalają zapomnieć o ograniczeniach i podjąć wszystkie te czynności z jednoczesną, fachową korekcją wad wzroku.

Kolejny ważny powód decyzji o korzystaniu z soczewek kontaktowych to względy estetyczne. Nie każdy dobrze czuje się w okularach. Oczywiście, z biegiem lat i określaniem naszego indywidualnego stylu zaczynamy doceniać elegancki sznyt jakiego dodają piękne okulary naszemu wizerunkowi – jednak zanim to się stanie, wiele osób, szczególnie młodych, wiadomość o konieczności noszenia okularów przyjmuje z trudem. Okulary mogą nawet stać się powodem utraty poczucia pewności siebie. W takich przypadkach soczewki kontaktowe są najlepszym rozwiązaniem – dyskretne, wygodne, niekiedy nawet poprawiają estetykę. Tak dzieje się np. w przypadku osób po przebytych chorobach, z anomalią genetyczną lub ze zbliznowaceniem tęczówki. 

Następny powód wyboru soczewek kontaktowych to oczywiście zdrowie. Mogą one być noszone przy  prawie wszystkich wadach wzroku – a w niektórych przypadkach jest to rozwiązanie lepsze i bardziej zalecane niż okulary. Tak jest np.w różnowzroczności lub niemożliwym do wyrównania okularami astygmatyzmie. Soczewki kontaktowe mogą również stanowić opatrunek. Bywają zalecane przy niektórych chorobach oczu (stożek rogówki).

Rodzaje soczewek kontaktowych

W salonach optycznych Dr Oko mamy wybór większości soczewek kontaktowych dostępnych obecnie na rynku. Rodzaje soczewek uzależnione są od od wartości korekcyjnych, które mają niwelować, dolegliwości okulistycznych, a także stylu życia. Wśród soczewek wyróżniamy:

  • Soczewki sferyczne – dla krótkowidzów i dalekowidzów, dostępne w szerokiej gamie mocy oraz różnych trybach wymiany.
  • Soczewki toryczne – dla osób, które oczekują korekcji astygmatyzmu. Soczewki te mają określony kształt, który jest związany  z nieprawidłową krzywizną rogówki lub soczewki oka.
  • Soczewki multifokalne – dla osób z prezbiopią (starczowzrocznością). Są to soczewki wieloogniskowe przeznaczone do korekcji dali, jak i do bliży.
  • Soczewki protetyczne –  dla osób, które w wyniku przebytych chorób lub anomalii genetycznych  mają zbliznowacenia bądź brak tęczówki – soczewki  pozwalają ukryć nieestetyczną wadę. Odtwarzają one rysunek tęczówki poprzez nieprzeźroczysty nadruk na soczewce.
  • Soczewki kosmetyczne – używane również przez osoby nieposiadające wartości korekcyjnych do zmiany koloru oczu, nadania nietypowego wyglądu. 

Soczewki dzielą się również pod względem trybów wymiany na te stosowane przez okres miesiąca, dwóch tygodni lub wymieniane codziennie.

Jak dopasować soczewki kontaktowe

Pierwsze soczewki kontaktowe wybieramy tylko u specjalisty, który zbada oczy, dobierze najlepszy typ soczewek i pomoże w nauce zakładania. Pokaże, jak je pielęgnować i czyścić. Specjalista umówi również na wizytę kontrolną, która ma na celu sprawdzenie, czy soczewki nie są przyczyną jakichkolwiek dolegliwości. Następnie zalecane są regularne wizyty kontrolne, aby zapewnić sobie komfort widzenia i bezpieczeństwo.Każda zmiana soczewek na inne powinna być skonsultowana  ze specjalistą.

Wybierając soczewki kontaktowe specjalnie dla nas, obok potrzeb naszego wzroku, specjalista weźmie pod uwagę tryb naszego życia oraz aktywności jakie chcemy wykonywać w soczewkach. Powinniśmy zgłosić wszystkie wyjątkowe i nietypowe zwyczaje i potrzeby. Jeśli np. regularnie chodzimy na basen lub naszym hobby jest tenis, osoba z którą konsultujemy wybór wybierze dla nas odpowiednie soczewki, przeznaczone dla tego typu środowiska aktywności. 

Umów się na dopasowanie soczewek

Chcesz dopasować pierwsze soczewki kontaktowe? W salonach Dr Oko umówisz się na dogodny termin wizyty. Zapraszamy do naszych salonów optycznych w Legnicy, Chojnowie i Lubinie. Z pomocą naszych specjalistów wybierzesz soczewki kontaktowe najlepiej odpowiadające potrzebom Twojego wzroku i aktywnościom jakie podejmujesz. Otrzymasz również kompleksową poradę, jak dbać o soczewki i oczy korzystając z tego rozwiązania, jak umiejętnie zakładać i zdejmować soczewki oraz zaopatrzysz się w niezbędne akcesoria i produkty do utrzymania swoich soczewek w najlepszym stanie.

Potrzebujesz pomocy ?

Masz jakieś pytania? Nie wahaj się skontaktować z nami bezpośrednio. Nasz zespół odpisze do Ciebie w ciągu kilku godzin, aby Ci pomóc.