odbierz szkła korekcyjne za 1zł!

Wada wzroku a prawo jazdy — co warto wiedzieć?

Wada wzroku a prawo jazdy — co warto wiedzieć?

Niewielka wada wzroku nie zawsze musi oznaczać braku możliwości ubiegania się o prawo jazdy. Aktualnie obowiązującą regulacją odnoszącą się do tego zagadnienia jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 maja 2018 roku w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz. U. 2018. poz. 970). Bardzo dokładnie opisuje ono kryteria zdrowotne wymagane od kierowców oraz kandydatów na nich. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak wyglądają badania wzroku przy chęci ubiegania się o prawo jazdy, a także, czy duża wada wzroku wyklucza możliwość prowadzenia pojazdów.

Prawo jazdy a wada wzroku — badania

Każdy kandydat na kierowcę musi przejść podstawowe badania lekarskie, w tym badania wzroku. Obejmują one sprawdzenie następujących parametrów:

  • rozpoznawanie barw,
  • widzenie obuoczne,
  • widzenie zmierzchowe,
  • wrażliwość na olśnienie,
  • pole widzenia,
  • ostrość wzroku,
  • korekcja.

Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy ma słaby wzrok, to dokument może zostać jej wydany na 10 lat. W przypadku poważnej wady czas ten skrócony będzie o połowę. Gdy termin ważności dokumentu będzie zbliżał się do końca, badania należy powtórzyć, aby sprawdzić, czy w dalszym ciągu można bezpiecznie prowadzić samochód.

Wada wzroku a prawo jazdy — oznaczenia na dokumentach

Informacja o problemach z widzeniem znajdzie się w dokumentacji medycznej oraz na odwrocie prawa jazdy w polu z numerem 12. Za pomocą określonych cyfr oznacza się ograniczenia i wymagania związane ze sposobem korekcji podczas prowadzenia samochodu. Najczęściej stosowane kody to:

  • 01.01 (okulary),
  • 01.02 (soczewki kontaktowe),
  • 01.06 (okulary lub szkła kontaktowe).

Istnieją także oznaczenia związane ze szkłami ochronnymi (01.03), szkłami matowymi (01.04) oraz przepaską na oczy (01.05). Jeśli w trakcie prowadzenia pojazdu będziesz chciał używać okularów i soczewek kontaktowych, to koniecznie musisz powiedzieć o tym lekarzowi. W przypadku gdy na Twoim dokumencie będzie widniał kod 01.01 odnoszący się wyłącznie do okularów, a podczas kontroli będziesz korzystać z soczewek kontaktowych, możesz otrzymać mandat za nieprzestrzeganie ograniczeń określonych w dokumencie.

Duża wada wzroku a prawo jazdy

Istnieją wady wzroku, które całkowicie wykluczają możliwość ubiegania się o którąkolwiek kategorię prawa jazdy. Najczęściej są to zaburzenia widzenia przestrzennego, na przykład nieumiejętność oszacowania odległości w polu widzenia lub problemy z orientacją. Takie osoby nie tylko nie mogą prowadzić samochodu, ale też pojazdu z przyczepą czy motocykla. Ogólnie jednak przy dużych wadach wzroku, takich jak astygmatyzm, krótko- czy nadwzroczność można ubiegać się o prawo jazdy. Konieczne jest jednak odpowiednie skorygowanie ich, aby nie przeszkadzały w czasie codziennej jazdy.

Wada wzroku a prawo jazdy kategorii C

W przypadku chęci zdobycia prawa jazdy kategorii C ograniczenia związane z niemożliwością prowadzenia pojazdów związane są najczęściej z widzeniem przestrzennym oraz daltonizmem. Osoby mające trudności z rozpoznawaniem barw muszą udowodnić, że bez trudu radzą sobie z odróżnianiem kolorów. Robią to w trakcie specjalnego przeprowadzanego na tak zwanej lampie Wilczka. Jeśli wyjdzie negatywny wynik, to nie będzie żadnych problemów, aby otrzymały one uprawnienia związane z kategorią C (prowadzenie autobusu lub ciężarówki).

Dopuszczalna wada wzroku na prawo jazdy — podsumowanie

W większości przypadków nie ma ograniczeń związanych z wadą wzroku i możliwością ubiegania się o prawo jazdy. Należy pamiętać jednak, aby poinformować lekarza o tym, czy w trakcie prowadzenia samochodu będziemy korzystać z okularów, soczewek kontaktowych czy obu tych pomocy. Ważne są także regularne badania, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nasze zdrowie pozwala nam na bezpieczną jazdę samochodem.

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *